E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Qendra Shëndetësore drejt përfundimit, Hajdari: Dy shërbime të reja falas për shqiptarët

Më të lexuarat

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

E konsideruar si një nga projektet më ambicioze në Ballkan, “Qendra e Solidaritetit” ka hyrë në fazën e dytë të punimeve. Pas përfundimit të godinave qëndrore të “Fundjavë Ndryshe” dhe kapanoneve të mëdha të magazinimit për ndihmat e dhuruara, drejt përfundimit janë edhe tre shërbime të tjera.

Drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari bëri dije nëpërmjet një postimi në rrjete sociale se punimet për ndërtimin e Qendrës Shëndetësore janë duke ecur me hapa të shpejtë. Qendra e cila do të ketë një hapësirë afro 600 mdo të plotësojë shërbimet më të nevojshme të njerëzve.

“Ajo që ne kemi menduar të sjellim edhe si risi, por mbi të gjitha në interes të plotë veçanërisht për njerëzit në nevojë është dhënia e shërbimeve falas. Por, jo vetëm. Në qendër do të jetë e përfshirë edhe një farmaci, e cila do të ofroje ilaçet e nevojshme falas. Dhe ne jemi duke u siguruar që të mos kemi asnjë mungesë. Po ashtu veç dy dhomave të mëdha ku do të bëhen vizitat, si edhe dhomës dedikuar urgjencave; do të jetë edhe shërbimi i stomatologjisë.

Jemi munduar të bëjmë një ambient sa më mikpritës, duke pasur në fokus edhe fëmijët që do të vijnë për të bërë vizitat e nevojshme.”

Po ashtu Hajdari bën me dije se Qendra Shëndetësore do të jetë 24 orë e hapur dhe do të vihet një numër në dispozion të gjithkujt.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Paralelisht me qendrën e cila pritet të jetë gati në përfundim të muajit maj, është duke u punuar edhe me një tjetër projekt. Bëhet fjalë për një qendër multi-funksionale, ose ndryshe një qendër studimi. Ku do të përfshihet biblioteka,libraria si edhe krijimi i ambienteve të posaçme për kurse të gjuhëve të huaja. Kjo hapësirë do të jetë e lidhur edhe me projektin e madh të prezantuar më parë nga Hajdari që ka të bëjë me ndërtimin e shkollave profesionale.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Qendra e Solidaritetit e cila ndodhet në nisje të Rrugës së Arbrit, i nisi punimet më pak se një vit më parë. Me synimin për të qenë pranë njerëzve në nevojë dhe për t’i mbështetur në gjithë aspektet. Pasi edhe shërbimet që do të ofrohen në fokus kanë formimin dhe ofrimin e kushteve që çdo individ të sigurojë një jetë më të mirë. Që nga shëndetësia, edukimi e deri tek punësimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...