E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

“Qasja e Tiranës” për kreditë e këqija do të veprojnë deri më 2020

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Rregullorja e pagëzuar me emrin “Qasja e Tiranës”, e ngjashme me “Modelin Podgorica”, që synon të ristrukturojë të paktën 9 korporata të mëdha, pjesë e 35 bizneseve të mëdha në vend, do të funksionojë deri në fund të vitit 2020.

Nisma e Vjenës për NPL -të vuri në dukje në raportin e fundit të monitorimit për ecurinë e kredive të këqija në tremujorin e dytë 2019 se, rregullorja që Banka e Shqipërisë ka miratuar në korrik 2019 për trajtimin jashtë-gjyqësor të kredimarrësve të mëdhenj “Tirana Approach”, e hartuar me asistencën e Bankës Botërore do të jetë në fuqi për 18 muaj, deri në dhjetor 2020.

Qëllimi i kësaj rregulloreje është të lehtësojë rimëkëmbjen financiare të huamarrësve të mëdhenj, të cilët janë të ekspozuar në më shumë se një bankë dhe parashikon krijimin e një platforme të përbashkët ndërbankare, përmes një zgjidhjeje finale.

“Tirana Approach” (Qasja e Tiranës) u miratua nga Këshilli i Mbikëqyrjes së Bankës së Shqipërisë në korrik të këtij viti dhe do të aplikohet në vijim për të gjitha bizneset, që dështojnë të shlyejnë shumat e kredisë mbi 8 milionë euro.

Huatë me probleme në banka zinin 10.4 të totalit të huasë në fund të muajit tetor të këtij viti Në vlerë absolute, kreditë e marra nga bizneset e individët, që janë më shumë se tre muaj vonesë në kthimin e kësteve, janë më pak se 500 milionë euro.

Në katër vitet e fundit u bënë shumë ndërhyrje, por ristrukturimi i kredisë me marrëveshje jashtë gjykate nuk u adresua në kohë për shkak të hezitimit të bankave për të gjetur një marrëveshje të përbashkët efikase për ristrukturimin e një kredie të madhe.

Për ta bërë të prekshëm procesin, Banka e Shqipërisë pilotoi ristrukturimin e një biznesi, ecuria e të cilit do të bindte bankat të shkonin më tej me marrëveshjen.

Sipas ekspertëve të Bankës së Shqipërisë, rasti kishte një ekspozim në një shumë kredie rreth 26 milionë euro në më shumë se një bankë. Së pari, iu kërkua biznesit të hartonte një biznes-plan ku të tregonte mundësinë reale të ripagimit të kredisë. Në këtë proces biznesi u mbështet nga një kompani e madhe audituese nga “Big 4”, duke dhënë edhe besimin për bankat.

Më pas, me koordinimin e Bankës së Shqipërisë, bankat ranë dakord që t’i jepnin mundësinë e ristrukturimit të kredisë, duke e konsideruar si një kredi sindikale. Më tej, u negociua për një kohë të gjatë për termat. Bankat vendosën më pas për një rifinancim për kapitalin e punës. Në fund, kur të gjitha bankat ranë dakord, u nënshkruan kontrata të reja me terma të njëjta për të gjitha bankat.

Pas goditjes që bankat pësuan pas krizës ekonomike të vitit 2008 nga moskthimi i huave, të cilat kulmuan në 24,9% të totalit të kredisë së dhënë në shtator 2014, me vlerë mbi 1 miliard euro, institucionet ndërkombëtare financiare u angazhuan për të zgjidhur ngërçin që po mban peng kreditimin normal të ekonomisë sot e kësaj dite./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...