E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Pushtimi nga Rusia/Ukrainasit nisin stërvitjen ushtarake

Të armatosur me pushkë të rreme prej druri dhe thika gome, një grup i vogël prej rreth 30 ukrainas mblidhen në pyll në periferi të Kievit.

Ata bërtasin “lavdi Ukrainës” me një grusht në gjoks, përpara se të fillojë trajnimi, i cili fokusohet në trajtimin e pushkëve dhe sulmin ndaj armiqve.

Organizata Total Resistance, organizon këtë trajnim për ata që duan të mësojnë të mbrohen në rast të një pushtimi rus.

Tensionet midis Moskës dhe Kievit janë rritur javët e fundit, mes pretendimeve se Rusia ka vendosur 92.000 trupa pranë kufirit të Ukrainës.

Moska aneksoi Krimenë nga Kievi në vitin 2014, dhe mbështeti separatistët në Ukrainën lindore, duke shkaktuar një luftë që ka vrarë më shumë se 13.000 persona.

Rusia thotë se nuk ka ndërmend të sulmojë Ukrainën.

Megjithatë, ata nga Ukraina kanë frikë se pretendimet për grumbullimin e trupave ruse, do të ndezin konfliktin. Kjo do të thotë se seancat stërvitore si ajo e drejtuar nga Total Resistance janë bërë më të shpeshta dhe më të aksesueshme. Ato filluan në fillim të këtij viti, kur pati një grumbullim të ngjashëm të trupave ruse pranë kufirit Rusi-Ukrainë.

“Ne duam të ndihmojmë ukrainasit, që të jenë të përgatitur për të mbrojtur veten”, tha për Euronews Andrei Rekun, udhëheqësi i Rezistencës Totale. “Është e drejta e tyre ta bëjnë këtë”.

Ai thotë se trajnimi është kryesisht për qëllime mbrojtëse, dhe nënvizon se të gjithë janë të mirëpritur.

Një nga pjesëmarrësit është edhe 35-vjeçari Sasha, i cili ushtron normalisht artet marciale. Ai solli me vete mikun e tij Sergei dhe djalin nëntë vjeçar të Sergeit. Pasi ushtruan me pushkët e sulmit prej druri, ata vazhdojnë të provojnë të mbajnë një pushkë të vërtetë dhe ta mbushin atë ndërsa ecin.

“Shumica e njerëzve mendojnë se lufta është diku larg dhe jo këtu”, thotë Sasha. “Mendoj se është e gabuar. Kjo mund të përshkallëzohet. Është një situatë e rrezikshme. Unë mendoj se mbrojtja kryesore e Ukrainës është se ne të gjithë jemi gati të mbrohemi dhe jemi gati kudo dhe në çdo kohë”.

“Duhet të jemi gati nëse lufta bëhet vërtet e keqe”

Total Resistance nuk është e vetmja organizatë në Ukrainë që zhvillon një trajnim të tillë, thotë Hanna Hrytsenko, një studiuese e pavarur e lëvizjeve të ekstremit të djathtë, çështjeve gjinore dhe ushtrisë në Ukrainë.

Ajo thotë se ata shpesh drejtohen nga veteranë, ndonjëherë grupe të ekstremit të djathtë, por është e vështirë të thuhet në çfarë mase kriza aktuale i ka rritur shifrat.

“Jam shumë i sigurt se një trajnim i tillë, duke ofruar aftësi ushtarake, është i disponueshëm kudo”, thotë Hrytsenko.

Euronews ka qenë gjithashtu në kontakt me organizatën e ekstremit të djathtë Tradita and Order, e cila po e përshkruan veten si një lëvizje konservatore dhe akuzohet se po përpiqet të prishë Odesa Pride në 2020. Udhëheqësi i saj Bohdan Khodakovsky thotë se ata gjithashtu kanë trajnime dhe se Ukraina ka nevojë për grupe si ai për të mbrojtur veten nëse Rusia pushton.

Lexo edhe :   SWIFT mund të jetë "a*ma" nga e cila Rusia ka më shumë frikë

“Ne po përgatitemi për luftime në pyll dhe jashtë qyteteve”, tha ai për Euronews. “Ne duhet të jemi gati nëse lufta bëhet vërtet e keqe. Ne i trajnojmë njerëzit në trajtimin e armëve, si të qëllojnë dhe të kuptojnë se çfarë po ndodh.”

Pavlo Fedorchenko-Kutuev është kryetar i departamentit të sociologjisë në Institutin Politeknik Igor Sikorsky Kyiv.

Ndërsa disa civilë mund të përgatiten për të luftuar, ai thotë se shumica e ukrainasve mbeten të qetë dhe “mbështeten te forcat e armatosura ukrainase” për mbrojtje.

Ai thotë se lufta në Ukrainën lindore ka goditur reputacionin e rusëve në vend. Ai i referohet një studimi nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev, i cili zbulon se përqindja e ukrainasve me një pikëpamje të favorshme për Rusinë ra nga mbi 80 përqind në 2008 në 30 përqind në 2015. Sot është rreth 40 përqind.

Lexo edhe :   SWIFT mund të jetë "a*ma" nga e cila Rusia ka më shumë frikë

“Duke u mbështetur në sondazhe të tjera, mund të thuhet se përgjigja varet nga rajoni”, thotë Fedorchenko-Kutuev. “Unë mendoj se në rajonet perëndimore të Ukrainës, njerëzit fajësojnë si elitat ruse ashtu edhe shoqërinë në përgjithësi (për luftën), ndërsa në rajonet lindore njerëzit më mirë do të fajësojnë liderët rusë, jo popullsinë”.

“Unë di të përdor një snajper”

Rreth Kievit, nuk është e vështirë të gjesh njerëz që fajësojnë Putinin për gjithçka. Sergii Kuzmenko, 27 vjeç, një zejtar vendas, thotë për Euronews se ai ka familje dhe miq në Rusi dhe se populli rus nuk është problemi.

“Kjo është thjesht politikë. Është një lojë. Unë me të vërtetë nuk kam asgjë kundër popullit rus, por nuk më pëlqen Putini. Ai është problemi, thotë Kuzmenko, “Nëse diçka ndodh, unë do të jem gati të luftoj, por tani për tani, ne vetëm duhet të presim dhe të shohim”.

Mykola, 68 vjeç, i cili flet për Euronews ndërsa pret në një stacion autobusi në Kiev, është dakord. Ai thotë se Putini e imagjinon veten si një “car”, dhe po përdor paqëndrueshmërinë në Ukrainë për përfitime personale.

“Por ajo që po ndodh tani, mendoj se është thjesht ngacmim nga të dyja palët”, thotë Mykola. “Putini ka marrë tashmë Krimenë dhe pjesë të Donbasit, ai nuk ka nevojë për më shumë dhe gjithçka është e prishur gjithsesi atje. Paralajmërimet amerikane janë gjithashtu vetëm ëndrra qesharake. Asgjë nuk do të ndodhë”.

“Por nëse ndodh diçka, unë do t’ju them këtë. Do të jem gati sigurisht. Është detyra ime. Unë di të përdor një snajper. Por ajo që po ndodh tani është vetëm ngacmim”, thotë ai.

“Propaganda me të vërtetë po prek njerëzit në Rusi. Por nëse u tregoni njerëzve gënjeshtra gjatë gjithë kohës, si për shembull se ne (Ukraina) po qëllojmë dhe bombardojmë transportin publik, kjo do të ndikojë tek ata”.

Burimi i lajmit: euronews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...