Kryesore

Pushimi i çështjes për Bashën/ Braçe: E shpëtoi sistemi që ngriti vetë


               Publikuar në : 21:39 - 13/01/20 M S

Zv/ kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Tiranës, për të pushuar akuzën për falsifikim kundër Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të PD-së, lidhur me dosjen e lobimit në SHBA. Braçe thotë se Basha përsëri nuk u gjykua, dhe se është i vetmi politikan që nuk gjykohet kurrë për akuzat.

Me anë të një analize të përcjellë në Instagram, ai është i mendimit se kryedemokrati Basha ka qenë dhe mbeti i vetmi politikan që nuk gjykohet për akuzat që rëndojnë mbi të.

Madje, asnjëherë nuk është trajtuar si i barabartë para ligjit. I shqetësuar lidhur me këtë situatë, Braçe shkruan më tej se Shqipëria ka dy standarde. Një për qytetarët e thjeshtë, dhe tjetri për Bashën që ka avokatët e tij. Sipas Braçes, ende jemi me sistemin e vjetër, të pandershëm që ka ndërtuar Basha.

Statusi

PERSERI NUK U GJYKUA PER
DY AKUZA TE NGRITURA NGA PROKURORIA!

LULZIM BASHA ISHTE DHE MBETI
I VETMI POLITIKAN QE NUK GJYKOHET KURRE PER AKUZAT MBI TE!

Kurre nuk eshte trajtuar si i barabarte para ligjit!

Ky vend ka dy standarde:
Njeri per qytetaret dhe cilindo tjeter qe nuk ka prokuroret e gjykatesit e tij;

Tjetri per Lulzim Bashen qe ka gjithnje prokuroret, gjykatesit, avokatet e tij,
te cilet kane emeruar prokuroret e gjykatesit qe as hetojne e as gjykojne vec nje politikan-Lulzim Bashen.

Kush e ngaterron kete duke e treguar si produkt i #ReformaneDrejtesi, gabon!

Ky eshte ende sistemi i vjeter i padrejte, i pandershem, politik e banal qe ka ndertuar Lulzim Basha me ministrin e tij te drejtesise.

Kesaj rradhe eshte edhe me e qarte,
por edhe me e turpshme;

Nje lobist amerikan, ne maredhenie ligjore e publike me PD, materializuar me firma te tij e te Lulzim Bashes,
ka deklaruar ne cdo zyre ligjore te SHBA se ka marre prej PD permes nje kompanie ne maredhenie me te,
670 000 DOLLARE!

Ne zyrat ligjore te Shqiperise, Lulzim Basha as qe i ka deklaruar ato!

Pyetja qe priste pergjigje nga prokurore e gjykates bashke, mbetet e thjeshte:
TE KUJT JANE 670 000 DOLLARET E PAGUAR E TE DEKLARUAR NE AMERIKE?

Lobisti ne marredhenie me PD e Lulzim Bashen, thote qe jane te PD dhe kompanise qe ka vepruar per llogari te saj.

Lulzim Basha nuk thote asgje!
Madje nuk thote as qe lobisti i tij genjen nen betim!

Kete duhet te zbardhte prokuroria e te gjykonte gjykata.

Por Lulzim Basha nuk gjykohet kurre!
Ka gjithnje gjykatesit e prokuroret qe i garantojne imunitet, mungesen e nje gjyqi per te!

Ky eshte SISTEMI i tij, i tyre dhe eshte ende ne kembe!

 

View this post on Instagram

 

PERSERI NUK U GJYKUA PER DY AKUZA TE NGRITURA NGA PROKURORIA! LULZIM BASHA ISHTE DHE MBETI I VETMI POLITIKAN QE NUK GJYKOHET KURRE PER AKUZAT MBI TE! Kurre nuk eshte trajtuar si i barabarte para ligjit! Ky vend ka dy standarde: Njeri per qytetaret dhe cilindo tjeter qe nuk ka prokuroret e gjykatesit e tij; Tjetri per Lulzim Bashen qe ka gjithnje prokuroret, gjykatesit, avokatet e tij, te cilet kane emeruar prokuroret e gjykatesit qe as hetojne e as gjykojne vec nje politikan-Lulzim Bashen. Kush e ngaterron kete duke e treguar si produkt i #ReformaneDrejtesi, gabon! Ky eshte ende sistemi i vjeter i padrejte, i pandershem, politik e banal qe ka ndertuar Lulzim Basha me ministrin e tij te drejtesise. Kesaj rradhe eshte edhe me e qarte, por edhe me e turpshme; Nje lobist amerikan, ne maredhenie ligjore e publike me PD, materializuar me firma te tij e te Lulzim Bashes, ka deklaruar ne cdo zyre ligjore te SHBA se ka marre prej PD permes nje kompanie ne maredhenie me te, 670 000 DOLLARE! Ne zyrat ligjore te Shqiperise, Lulzim Basha as qe i ka deklaruar ato! Pyetja qe priste pergjigje nga prokurore e gjykates bashke, mbetet e thjeshte: TE KUJT JANE 670 000 DOLLARET E PAGUAR E TE DEKLARUAR NE AMERIKE? Lobisti ne marredhenie me PD e Lulzim Bashen, thote qe jane te PD dhe kompanise qe ka vepruar per llogari te saj. Lulzim Basha nuk thote asgje! Madje nuk thote as qe lobisti i tij genjen nen betim! Kete duhet te zbardhte prokuroria e te gjykonte gjykata. Por Lulzim Basha nuk gjykohet kurre! Ka gjithnje gjykatesit e prokuroret qe i garantojne imunitet, mungesen e nje gjyqi per te! Ky eshte SISTEMI i tij, i tyre dhe eshte ende ne kembe!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT