E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Publikohet momenti kur rrihet deputeti serb i Parlamentit të Kosovës (Video)

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Sllobodan Petroviç, sot është sulmuar fizikisht nga disa anëtarë të Listës Serbe. Ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në një restorant në Prishtinë.

“Sot jam sulmuar në mëngjes nga ish-këshilltari i ish-ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës, Nenad Rikallo. Kohët e fundit ka një fushatë kundër partisë time. Arsyeja është që 15 vjet udhëheq politikë të paqes e të bashkëpunimit dhe kjo është tani e njohur. Unë javën e kaluar i kam shkruar një letër presidentit të Serbisë Vuçiq. Ai ka pasur insinuata e të pavërteta për mua”, tha Petroviç sot në një konferencë për media të mbajtur në hollin e Kuvendit të Kosovës, raporton RTK.

Ai ka folur edhe për kërcënimet që i janë barë anëtarëve të Partisë së Pavarur Liberale (SLS),  në zgjedhjet e fundit që janë mbajtur në Kosovë. Sipas tij, pas ngjarjes policia e Kosovës, ka ardhur shpejt në vendin e ngjarjes.

Petroviç, tha se do të punojë për të mbrojtur interesat e komunitetit serb që jeton në Kosovë.

“E di që jeni të frikësuar për një kohë të gjatë. Ju jeni të frikësuar nga ata që duhet të ju mbrojnë. Ne do të luftojmë për vlera dhe do të promovojmë çdo gjë që është e mirë për komunitetin serb të Kosovës. Ne dëshirojë të jetojmë së bashku, të lirë e me perspektivë. Ne dëshirojmë të bëhemi pjesë e familjes së madhe evropiane ku ka shumë popuj”, tha ai. Sipas tij Partia e Pavarur Liberale (SLS),  do të punojë për të drejtat e serbëve. Ndërkohë Lista Serbe ka publikuar në Facebook, momentin e sulmit të deputetit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dënimi i Llallës/ Rama reagon për herë të parë për mediat franceze

Gjykata e Apelit la në fuqi dënimin nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë me 2 vite burg për Llallën. Ish-kryeprokurori mungoi në...

Foto me Sorosin, Berisha i akuzon se projektuan ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha është revoltuar pas një fotoje të shpërndarë nga kryeministri Rama krahë George Soros. Rama zbuloi në rrjetet sociale se është takuar në...

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...