E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Publikohen pamjet e grabitjes së banesës, autorët vjedhin edhe rrotën e djathit

Një çift të moshuarish kanë denoncuar në emisionin Stop në Tv Klan vjedhjen e banesës së tyre. Ngjarja ka ndodhur në Cërrik në lagjen Nr.3 më 2 Mars 2021. Bëhet fjalë për çiftin Tahir dhe Sabire Sulmina. Dy të moshuarit ishin larguar në një fshat, pasi u kishte ndodhur një fatkeqësi, kur u ndodhi grabitja në banesë.

Ata thonë se grabitësit kanë marrë mbi 1300 Euro, bizhuteri me vlerë, rroba, ushqime madje dhe një rrotë djathi. Kamerat e shtëpisë kanë fiksuar dy persona, njëri me maskë për Covid dhe me kapuç, tjetri me maskë për Covid dhe kapele me strehë. Njëri ruan me pistoletë, tjetri kryen vjedhjet në banesë dhe sendet e vjedhura i fusin në çanta.

Çifti i të moshuarve tregon se grabitësit shkuan në banesën e tyre sapo ata ishin larguar. Sabire dhe Tahir Sulmina kanë frikë për jetën e tyre. Zonja e shtëpisë shprehet se nuk guxon të dalë as në oborr. Ndërsa përmend një emër për të cilin dyshon se ka lidhje me grabitësit dhe sipas saj është personi që i informoi.

Sabire Sulmina: Më 2 Mars unë rregullova bagëtitë e mia, gjelat e detit, pulat i futa brenda në kasolle, edhe një motor që kishte burri. Në orën 11:03 dolëm deri poshtë te rruga. I hipëm furgonit dhe ikëm. Na kanë vjedhur rrobat tona më të mira që kishim të dasmave, edhe na kanë vjedhur 1370 Euro plus një rrotë djath, 1 kg kafe, aparatet e diabetit, aparatet e tensionit. Nuk kanë lënë gjë këtu pa marrë. Bizhuteritë m’i kanë marrë, dy palë vathë edhe 1 varëse. Ndihem e pambrojtur nga shteti, mua më duket sikur m’i ka sjellë shteti. Policia ha e pi birra nëpër klube me shokët e atyre që janë lekista, unë s’kam lekë t’u jap, unë jam e sëmurë për veten time. Unë kam frikë të rri në shtëpinë time, kam mall të dal në oborr, kam mall për atë Zot të dal në oborr, kam mall të shoh Diellin, por rrimë brenda në shtëpi, na marrin fëmijët 3-4 herë në ditë në telefon.

Tahir Sulmina: Unë nuk e njoh. Njëri është i dukshëm se nuk ka maskë. Njëri është shumë i dukshëm dhe shumë i pashëm. Shteti mund ta nxjerri.

Sabire SulminaAta janë në lagje, kalamajtë e lagjes tonë janë, po janë të rritur nga 25-30 vjeç. Janë të gjithë të lagjes, hajdutë kanë qenë më përpara. I ka studiuar lëvizjet, se unë pata njeriun 11 ditë këtu, Fadil Barjamin. Edhe atë ditë Fadil Bajramit i kam thënë do ikim në Elbasan për të thyer lekët.  Kur ne ikëm, ka ardhur ai këtu, s’na ka gjetur neve… ai është më bashkëpunuesi me ata. Ai e di shtëpinë time, ku është luga e ku është piruni. Ky, atë që mendoj unë atë me pistoletë, e ka nip. E mora atë e fiku telefonin, vajti policia e gjeti me telefon fikur. Ai iku s’u duk më këtu.  

Ankesa e të moshuarve është se Policia e Cërrikut veproi vetëm një herë, kur ndodhi vjedhja, dhe më pas asgjë nuk është bërë dhe ata nuk kanë informacion se në cfarë faze është hetimi i kësaj çështje.  /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...