E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Psikiatri Dalrymple i tregon Jordan Petersonit si e rrahën policët në Shqipëri

Në një nga bisedat e fundit në Podcastin e profesorit të psikologjisë Jordan B. Peterson, ai kishte të ftuar kritikun e artit dhe mjekun psikiater Theodore Dalrymple.

Gjatë bisedës, Prof. Peterson e pyet të ftuarin e tij, se si ia del që të përballojë gjithë traumën e historive që dëgjon prej pacientëve. Z. Dalrymple përgjigjet duke thënë se:

Të hedhësh diçka në letër, të ndihmon të distancohesh nga ngjarja që përjeton… dhe kjo e lehtëson traumën”. Ai gjithashtu tregoi një histori si shembull “Një herë, më ka ndodhur që u arrestova në Shqipëri… dhe u rraha lehtshëm, po, u rraha me shkop gome nga polici, dhe ndërkohë që rrihesha nuk mendoja për dhembjen e rrahjes, por më traumatizonte ideja se si mund ta shpjegoja këtë që po më ndodhte”.

Këtë histori të dy profesorët e kanë kaluar me të qeshur, por në mënyrë periferike, kjo flet shumë për vendin tonë, dhe nivelin e policisë së shtetit që nuk na nderon si vend.

Tirana Today/T.Kotorri

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...