E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Pse sistemi imunitar i fëmijëve, reagon më mirë kundër Covid-19?

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

A mund të jetë një përgjigje imune më specifike, “çelësi” për të shmangur simptomat më të rënda nga Codid-19?

Këtë duket se sugjeron një studim, që krahasoi reagimin e sistemit imunitar të të rriturve dhe fëmijëve, në përpjekje për të kuptuar se përse këta të fundit, me të njëjtën ngarkesë virale, zhvillojnë në përgjithësi sëmundje në një formë më pak shqetësuese.

Sipas studimit të botuar në “Science Translational Medicine”, ndryshimi ka të bëjë me linjën e ndryshme mbrojtëse që përdoret nga sistemi imun i fëmijëve kundër infeksionit SARS-CoV-2: një mekanizëm më elementar dhe më i paspecifikuar, por që duket se e mbron fëmijën nga një përparim më serioz i sëmundjes.

Të rinj dhe të rritur

Një grup shkencëtarësh nga Kolegji i Mjekësisë Albert Ajnshtajn dhe Spitali i Fëmijëve Montefiore në Nju Jork në bashkëpunim me Universitetin e Jeilit, studiuan 60 pacientë të rritur dhe 65 “fëmijë” (nën moshën 24-vjeç) të infektuar me Covid-19 midis muajve mars dhe maj 2020.

Njëzet pacientët e grupit të dytë kishin zhvilluar MIS-C (Sindromën Inflamatore Multisistemike të Fëmijëve), sëmundja inflamatore që prek enët e gjakut dhe që është ndër ndërlikimet e mundshme të Covid-19 tek moshat e reja. Analizat u fokusuan tek llojet e ndryshme të qelizave imune të zhvilluara nga pacientët, antitrupat dhe proteinat inflamatore, citokinat, të prodhuara si reagim ndaj infeksionit.

Imunitet jo-speficik por shumë efikas

Simptomat e sëmundjes ishin më të buta tek fëmijët dhe adoleshentët. Vetëm pesë prej tyre (8 për qind) kishin nevojë për maskë oksigjeni, ndryshe nga të rriturit, ku për të kishin nevojë 22 (37 për qind). Vdekjet në grupin e fëmijëve ishin vetëm 2 (3 për qind), kundrejt 17 në grupin e “të rriturve” (28 për qind). Asnjë nga pacientët me MIS-C nuk vdiq.

Sipas autorëve të studimit, fëmijët reaguan më mirë falë një imuniteti më të fuqishëm të lindur ose jo-specifik, linja e parë mbrojtëse e organizmit, ajo që reagon më shpejt, por në një mënyrë jo të specializuar ndaj pushtimit të patogjenëve.

Kjo formë e imunitetit është më e qëndrueshme në një moshë të re, para se sistemi imunitar ende i papjekur të ketë formuar një depo “kujtimesh” mbi sëmundjeve që tashmë ka kaluar. Imuniteti adaptiv ose specifik, linja e dytë mbrojtëse e sistemit imunitar, që përmban antitrupa dhe qeliza të specializuara imune, është një përmirësim i reagimit të parë që mund të rezultojë “nga përvoja” ose që mund të stimulohet në mënyrë artificiale nga një vaksinë.

Lexo edhe :   Rritje rastesh me koronavirus në Itali, 91 viktima në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Rregullorja e universiteteve, 14 ditë mësim online nëse infektohet 1 person

Shumë zell

Pacientët fëmijë të prekur nga Covid-19, treguan nivele shumë më të larta të disa citokinave – si IL-17A – të shoqëruara me përgjigjen imunitare të lindur. Studiuesit thonë se këto proteina mund të mbrojnë kundër Sindromës të Frymëmarrjes së Rënduar Akute (ARDS), një nga ndërlikimet më të frikshme që shkakton ky virus.

Ndërkaq në mënyrë paradoksale, nivelet e antitrupave specifikë neutralizues kundër SARS-CoV-2 ishin më të larta tek pacientët e rritur që kishin vdekur apo që kishin nevojë për ventilim mekanik, si në krahasim me të rriturit e tjerë me simptoma më pak të rënda, ashtu edhe në krahasim me fëmijët.

“Këto rezultate sugjerojnë se format më të rënda të Covid-19 tek të rriturit, nuk shkaktohen nga dështimi i imunitetit të tyre adaptim, për të prodhuar një antitrup apo reagim të qelizave T”- thotë Kevan Herold, një nga autorët e studimit. “Përkundrazi, pacientët e rritur i përgjigjen infeksionit të koronavirusit përmes një përgjigje imune tepër të fuqishme adaptive, e cila mund të nxisë inflamacionin e lidhur me ARDS”.

Plazma dhe vaksinat

Nëse konfirmohet, ky zbulimi mund të ketë ndikime të mëdha mbi terapitë që po eksperimentohen kundër Covid-19. “Pacientët tanë të rritur që kishin rezultate të dobëta, kishin nivele të larta të antitrupave neutralizues, dhe kjo gjë sugjeron se plazma konvaleshente, e cila është e pasur me antitrupa neutralizues, nuk i ndihmon dot të rriturit që tashmë kanë zhvilluar shenja të ARDS, Sindroma e Frymëmarrjes së Rënduar Akute”. Shumica e vaksinave të testuara kundër Covid-19, synojnë gjithashtu stimulimin e antitrupave neutralizues. “Ne mund të shqyrtojmë vaksinat që promovojnë imunitet në mënyra të tjera, për shembull duke rritur përgjigjen imunitare të lindur”- thonë studiuesit.

Burimi i lajmit: https://www.focus.it/scienza/salute/perche-il-sistema-immunitario-dei-bambini-risponde-meglio-alla-covid

Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...