E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Pse shkollat ​​nuk janë vatra të nxehta të përhapjes së Covid-19

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Të dhënat e mbledhura në të gjithë botën, po tregojnë gjithnjë e më shumë se shkollat ​​nuk janë vatra të nxehta për rastet e reja me koronavirus. Pavarësisht nga frika, rastet me Covid-19 nuk u rritën kur u rihapën shkollat, pasi u hoqën bllokimet për shkak të pandemisë.

Edhe kur shfaqen shpërthime të reja epidemike në këto institucione, ato përmbajnë një numër të vogël njerëzish të sëmurë.

Sidoqoftë, studimi tregon nga ana tjetër se fëmijët mund të preken nga virusi dhe të përhapin grimcat virale. Dhe fëmijët më të rritur, kanë më shumë gjasa sesa më të vegjlit që t’ua transmetojnë atë të tjerëve.

Shkencëtarët thonë se arsyet për këtë prirje janë të paqarta, por ato gjithsesi lë në pasoja tek politikat që zbatohen për fëmijët më të rritur dhe mësuesit. Shkollat ​​dhe qendrat e kujdesit për fëmijë, duket se sigurojnë një mjedis ideal për transmetimin e koronavirusit, pasi grupe të mëdha mblidhen brenda për periudha të gjata kohe, thotë Valter Has, epidemiolog i sëmundjeve infektive në Institutin Robert Koh në Berlin.

Megjithatë, në rang global infeksionet me Covid-19 janë ende shumë më të ulëta tek fëmijët sesa tek të rriturit, thotë ai.

“Ata duket se më shumë e ndjekin tendencën por nuk e diktojnë atë”- shton ai. Të dhënat e mbledhura në rang botëror, kanë treguar edhe më herët se shkollat ​​mund të rihapen në mënyrë të sigurt kur transmetimi i komunitetit është i ulët.

Por edhe në vendet ku infeksionet në komunitet ishin në rritje, shpërthimet epidemike në shkolla ishin të pazakonta, sidomos kur u morën masa paraprake për të zvogëluar transmetimin e koronavirusit.

Më shumë se 65.000 shkolla u rihapën në shtator në Itali, teksa rastet e reja në komunitet po rriteshin. Por vetëm 1.212 shkolla përjetuan shpërthime epidemike 4 javë më vonë. Në 93 për qind të rasteve, u raportua vetëm një infeksion, dhe vetëm një shkollë e mesme kishte një grup prej më shumë se 10 njerëzish të infektuar.

Në shtetin Viktoria, Australi, ku një valë e dytë e infeksioneve me Covid-19 u vërejt në korrik, shpërthimet e mëdha epidemike të lidhura me shkollat dhe qendrat e kujdesit për fëmijët ishin gjithashtu të rralla, edhe pse shkollat ​​ishin vetëm pjesërisht të hapura.

Në Shtetet e Bashkuara, transmetimi komunitar i virusit mbeti i lartë në shumë shtete ku shkollat ​​filluan të rihapen në gusht, dhe kur përqindja e infeksioneve tek fëmijët vazhdoi të rritej, thotë Ashlesha Koshik, pediatre në Siuks Siti, Ajoua, dhe zëdhënëse e Akademisë Amerikane të Pediatrisë.

Lexo edhe :   Mësimi online/Ekspertja e ISHP: S’do jetë për gjithë popullatën, si do veprohet
Lexo edhe :   Mësimi online! SKENARI 2/ Si do të vijojë mësimi pas 1 dhjetorit

Edhe të dhënat mbi shpërthimet epidemikë në shkollat angleze, kanë treguar gjithashtu se të rriturit shpesh ishin të parët që infektoheshin. Shumica e 30 shpërthimeve epidemike të konfirmuara në shkolla në qershor, përfshinin transmetimin e virusit midis anëtarëve të stafit mësimor, dhe vetëm në 2 raste virusi u përhap midis nxënësve.

Studiuesit dyshojnë se një nga arsyet pse shkollat ​​nuk janë bërë vatra të nxehta të Covid-19 është se fëmijët -sidomos ata nën moshën 12-14 vjeç – janë më pak të ndjeshëm ndaj infeksionit sesa të rriturit. Edhe pasi të infektohen, fëmijët e vegjël, përfshirë ata të moshës 0–5 vjeç, kanë më pak të ngjarë ta kalojnë virusin te të tjerët, thotë Has.

Në një analizë të shkollave gjermane, ekipi i Has zbuloi se infeksionet ishin më pak të zakonshme tek fëmijët e moshës 6-10 vjeç, sesa tek fëmijët më të mëdhenj dhe të rriturit që punojnë në shkolla. “Potenciali për të transmetuar virusin rritet me moshën, dhe adoleshentët kanë po aq të ngjarë ta transmetojnë virusin si të rriturit. Adoleshentët dhe mësuesit duhet të jenë në qendër të masave parandaluese, si mbajtja e maskave apo mësimi online në internet, kur transmetimi i komunitetit është i lartë, thotë Has.

Kjo shkallë infektiviteti po shfaqet edhe tek grupe të tjera të dhënash. Në Shtetet e Bashkuara, shkalla e infeksionit është 2 herë më e lartë tek fëmijët e moshës 12-17 vjeç sesa tek fëmijët 5-11. Sipas të dhënave për 200.000 nxënës në 47 shtete të SHBA-së të mbledhura nga ekonomistja Emili Oster e Universitetit Braun Providenc, SHBA, shfaqja e rasteve ishte më e lartë tek nxënësit e shkollave të mesme, të pasuar nga ata pak më të vegjël dhe në fund nga nxënësit e shkollave fillore.

Arsyeja pse  fëmijët e vegjël duket se kanë më pak të ngjarë të përhapin koronavirusin e ri tek të tjerët është e paqartë, thotë Has. Një mundësi është për shkak se ata kanë mushkëri më të vogla, ndaj janë më pak të aftë të projektojnë aerosole infektive se sa të rriturit.

Një mundësi tjetër, është që fëmijët kanë tendencën të transmetojnë më pak virusin, pasi janë më shpesh asimptomatike. Në një studim në Britani mbi fëmijët 2-15 vjeç, deri në 50 për qind të fëmijëve të infektuar nuk shfaqnin simptoma.

Burimi i lajmit: https://www.nature.com/articles/d41586-020-02973-3

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...