E martë, 27 Tetor, 2020
23 C
Tirana

Pse gratë janë më të mbrojtura se burrat ndaj koronavirusit? Njihuni me provat shkencore

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Askush, madje as më të rinjtë, nuk janë imunë ndaj COVID-19. Por gjithnjë e më shumë prova shkencore, tregojnë se gratë duket se përballen më mirë me këtë sëmundje agresive. Sipas shumë të dhënave, ato jo vetëm që infektohen më pak nga burrat, por edhe kur ndodh, infektimi me koronavirus shkakton më pak simptoma të rënda apo edhe vdekje.

Sipas buletinit të 23 marsit të Institutit të Lartë të Shëndetësisë në Itali, 58 për qind e pacientëve pozitivë ndaj koronavirusit të ri janë meshkuj: ose 33.399 nga 57.444 të infektuar që janë marrë nën shqyrtim. I njëjti dokument shprehet se “diferenca në numrin e rasteve të raportuara sipas gjinisë, rritet në mënyrë progresive në favor të meshkujve deri në grupmoshën 70-79 vjeç”.

Ndërkohë në grupmoshën mbi 90 vjeç, numri i rasteve të gjinisë femërore e tejkalon atë të rasteve mashkullore, ndoshta për shkak të strukturës demografike të popullatës, pasi gratë jetojnë më gjatë se burrat.

Më pak vdekje

Gjithashtu, gratë duket se kanë prirje të kenë një rezistencë më të madhe ndaj sëmundjes. Në raportin e datës 20 marsit të Institutit të Lartë Shëndetësor në Itali, që flet mbi karakteristikat e 3.200 pacientëve që kishin vdekur deri në atë moment, dhe që ishin pozitivë me COVID-19 në Itali, thuhet se 29.4 për qind e viktimave nga COVID-19 ishin femra, dhe se “gratë që vdiqën pas kontraktimit të infeksionit COVID-19 janë më të moshuara se sa burrat (moshat mesatare e grave 82-vjeçe, ndërsa e burrave 79-vjeç).

Dhe siç e dimë, mosha është gjithashtu një faktor rreziku për simptoma më serioze të sëmundjes. Sipas një analize të të dhënave të kryer nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në 44.672 raste pozitive me COVID-19, 2.8 për qind e burrave ndërruan jetë, ndërsa sëmundja ishte fatale vetëm për 1.7 për qind të grave. Por nga çfarë varet ky efekt i mundshëm mbrojtës?

Lexo edhe :   Rritje e frikshme e infektimeve, Çekia i rikthehet izolimit

Një reagim më i fuqishëm

Një shpjegim i parë i mundshëm, mund të gjendet tek karakteristikat e sistemit imunitar të grave. Edhe pse arsyet nuk janë plotësisht të qarta, disa përgjigje të sistemit imunitar janë më vendimtare tek gratë. Ato përballen më mirë me disa infeksione të frymëmarrjes.

Lexo edhe :   Basha: Situata ka dalë jashtë kontrollit në spitalin e Matit nga infeksionet

Dhe kjo është vërejtur edhe gjatë disa epidemive të mëparshme, siç ishte ai i SARS-it, në vitet 2002-2003 dhe Gripi Spanjoll. Arsyeja mund të ketë të bëjë me evolucionin:gratë duhet të transmetojnë antitrupat tek fëmijët përmes placentës. Gjithsesi, sistemit imunitar i femrës ka gjithashtu edhe aspektet e veta negative:gati 80 për qind e njerëzve që vuajnë nga sëmundjet autoimune janë pikërisht gra.

Hormonet dhe gjenetika

Një arsye për këtë “mburojë” ndaj viruseve mund të jetë e natyrës hormonale: estrogjenet e prodhuara me bollëk nga trupi i femrës deri në menopauzë, duket se luajnë një rol të rëndësishëm në reagimin imunitar.

Një arsye tjetër më e qëndrueshme, ka të bëjë ndodhta me kromozomin e dyfishtë X. Disa gjene që lidhen me përgjigjen e sistemit tonë imunitar, gjenden pikërisht në këtë kromozom, dhe të paturit 2 kopje të tij, mund të ketë një efekt më të madh mbrojtës.

Stili i jetesës

Faktorë të tjerë, mund të lidhen me stilin e jetës dhe prirjen për t’u kujdesur për shëndetin vetjak. Zakoni i pirjes së duhanit, krijon kushtet ideale për përhapjen e sëmundjeve të frymëmarrjes, dhe gjesti i futjes së cigares në gojë (ndoshta me duar të pista) mundet – edhe pse kjo vetëm një hipotezë – të ketë luajtur një rol në dominancën mashkullore të kësaj sëmundjeje, sidomos në Kinë.

Në këtë vend, 52.1 për qind e burrave pinë duhan, ndërsa tek gratë përqindja është vetëm 2.7. Së fundmi, burrat vuajnë më shpesh nga hipertensioni, pra nga presioni i lartë i gjakut:një faktor rreziku për shumë probleme kardiovaskulare, të cilat nga ana tjetër mund të përkeqësojnë simptomat e COVID-19.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maskat dhe mosrespektimi i masave anti-covid: Qytetarët ‘mbyten’ me gjoba

Në 24 orët e fundit, policia ka gjobitur me 30 mijë lekë, 621 persona të cilët nuk e kishin mbajtur maskën, në kuadër të...

Aksident i trefishtë, automjeti del nga rruga dhe përmbyset

Një aksident fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur sot në autostradën Balldre-Lezhë, në vendin e quajtur “Ura e Muratit". Tre automjete janë përplasur me...

Rrëzimi i dekretit, Balla: Meta kërkon ta fusë vendin në një spirale

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reguar në lidhje me rrëzimin e dekretit të Presidentit Ilir Meta nga Komisioni i...

Ku mund të ketë tjetër? Agjentë të anti-terrorit, kërkime në kampin Al Hawl

Agjentë të anti-terrorit kanë zbarkuar në kampin Al Hawl në Siri, ku po kërkojnë për të tjerë shqiptarë për t’i kthyer në atdhe. Top Channel...

Kodi Zgjedhor, Bardhi: Për pushtet, Rama i shpall luftë Shqipërisë dhe BE-së

Palët politike janë përfshirë në debatin e rradhës për miratimin e kodit të ri zgjedhor. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se Shqipëria...