E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

Pse COVID-19 po u merr jetën të rinjve të shëndetshëm? Ja ç’thonë ekspertët

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Pandemia e koronavirusit rrezikon, dhe në fakt po i merr jetën kryesisht të moshuarve. Por në jo pak raste po vërehet se infektimi me COVID-19 po vdesin edhe të rinj, që nuk vuanin nga asnjë lloj sëmundje kronike.

Tani, shkencëtarët po synojnë të analizojnë nëse gjenet mund të shpjegojnë, se përse disa njerëz sëmuren rëndë nga koronavirusi i ri, ndërsa të tjerët shfaqin vetëm simptoma të lehta, raporton revista “Science”.

Disa projekte studimore në vazhdim, synojnë të analizojnë dhe krahasojnë ADN-në e personave që kanë pasur një infeksion të rëndë nga COVID-19, me ato të të sëmurëve me simptoma të lehta, ose pa asnjë simptomë.

Dallimet mund të qëndrojnë tek gjenet, që i udhëzojnë qelizat tek njeriut të ndërtojnë një receptor të quajtur ACE2, tek i cili mbështet koronavirusi i ri për të hyrë në qelizat tona, njoftoi “Science”.  Përndryshe, mund të ndodhë që gjenet që mbështesin reagimin imunitar të trupit ndaj koronavirusit, të ndryshojnë midis individëve.

Apo që ata që kanë lloje të veçanta grupit të gjakut, të bartin tipare gjenetike mbrojtëse, që i mbrojnë ata nga sëmundjet, siç sugjerohet edhe nga një studim paraprak nga disa shkencëtarë në Kinë. Tani për tani, fakt është që ne nuk e dimë se cilat gjene, mund t’ bëjnë njerëzit të ndjeshëm ndaj infeksionit serioz COVID-19.

Por duke pasur parasysh ritmin e pandemisë, studiuesit mund të identifikojnë kandidatët e mundshëm brenda disa muajsh, thotë Andrea Xhana, gjenetiste në Institutin për Mjekësinë Molekulare në Universitetin e Helsinki në Finlandë (FIMM).

Xhana dhe kreu i FIMM, Mark Deli po drejtojnë një përpjekje ndërkombëtare për të mbledhur të dhëna gjenetike nga pacientët me COVID-19, të njohur si Nisma e Pritësve Gjenetikë COVID-19. Disa biobanka, përfshirë “FinnGen”në Finlandë dhe 50.000 pjesëmarrës në biobankën e Shkollën së Mjekësisë Ikan në Malin Sinai në Nju York, kanë ”shprehur interes” për të kontribuar me të dhëna në këtë studim.

Lexo edhe :   Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19
Lexo edhe :   Evropa vendos kufizime të reja kundër COVID-19, Australia lehtëson masat

Disa grupe që po bashkëpunojnë me këtë nismë, planifikojnë të mbledhin mostra të ADN nga pacientët që duan vetë të jenë pjesë e studimit, dhe që aktualisht janë shtruar në spital me infeksionin e COVID-19.

Alesandra Renieri, gjenetiste në Universitetin e Sienës në Itali, pret që 11 spitalet italiane të marrin pjesë në një studim të tillë me grupin e saj kërkimor. “Mendoj se ndryshimet gjenetike janë një faktor kryesor në ndjeshmërinë e organizmit të njerëzve ndaj pneumonisë akute”- shprehet Renieri.

Ndërkohë Zhan Kasanova, studiues pediatrik në Universitetin Rokfeler, po organizon një përpjekje të ngjashme brenda një rrjeti global të pediatërve. Qëllimi i tyre, është të studiojnë pacientë “më parë të shëndetshëm” nën moshën 50 vjeç, të cilët kanë zhvilluar infeksione të rënda me COVID-19, pasi prekshmëria e tyre ndaj virusit ka të ngjarë të shpjegohet me gjenet e tyre, thekson Kasanova për “Science”.

Si pjesë e nismave të tyre, biobankat në Britaninë e Madhe, do të fillojë gjithashtu konsultimin e të dhënave nga pacientët me COVID-19, ndërsa kompania me qendër në Islandë, “DekodeE Genetics” do të jetë partnere me qeverinë e vendit për të bërë të njëjtën gjë.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Projekti i Gjenomës Personale në Universitetin e Harvardit, po rekruton vullnetarë që të japin të dhënat e tyre gjenetike, mostra indesh, të dhënat të tjera shëndetësore dhe gjendjen gjatë COVID-19.

Në javët dhe muajt e ardhshëm, këto dhe projekte të tjera, mund të zbulojnë se përse COVID-19 shkakton vetëm një kollë të përkohshme tek disa njerëz, ndërsa rrezikon jetën e shumë të tjerëve.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Arrestohet kreu i Vetëvendosjes në Shqipëri, lëvizja: Rama politikë të fëlliqur

Aktivisti dhe drejtuesi i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, Boiken Abazi, është arrestuar nga policia, në rrugë e sipër teksa po shkonte për...

Meta kundër gjobave për maskat, Rama: Helmon popullin për SHPK-në e tij

Kryeministri Edi Rama, i është përgjigjur deklaratës së presidentit Ilir Meta, se gjoba për mosmbajtjen e maskës, është shantazh ndaj të drejtave të njeriut. Nga...

Covid-19, Rama: Nuk duam të mbyllemi për herë të dytë, vendosni maskën

Shqipëria po përballet me një shtim të rasteve me Covid-19, ndonëse prej disa ditësh, vendosja e maskës është bërë e detyrueshme në çdo ambient. Kreu...

‘3 muajt e ardhshëm jo të lehtë’/ Manastirliu: Do ketë shtim rastesh me Covid

Shqipëria po përballet me një shtim të rasteve me Covid-19, ndonëse prej disa ditësh, vendosja e maskës është bërë e detyrueshme në çdo ambient. Ministrja...

Dendias në Tiranë, PDIU proteston: Shqipëria ka humbur tokë e det, boll më

Vizita e Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në Tiranë është pritur me protesta nga PDIU. Disa përfaqësues të tyre, së bashku me kryetarin, Shpëtim...