E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Pse Covid-19 do të diktojë fituesin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga: Elisabeth Drew “Project Syndicate”

Pandemia të cilën presidenti amerikan Donald Trump e ka trajtuar në një mënyrë katastrofike – mbi 200.000 të vdekur nga Covid-19 priten në Shtetet e Bashkuara deri në Ditën e Zgjedhjeve – po bind një numër të paparë votuesish ta hedhin votën e tyre përmes postës në vend, se ta ekspozojnë vullnetin e tyre në sondazhe.

Kjo do të thotë që Trump ose rivali i tij demokrat, Xho Bajden, mund të “fitojnë” një shtet më 3 nëntor, vetëm për të ndryshuar rezultatin kur të numërohen të gjitha votat e hedhura më postë. Gjasat e rezultateve të kontestuara, sidomos nëse një Trump i tërbuar nuk ka fituar qartazi – mund t’i bëjë këto një nga zgjedhjet më kaotike në historinë e vendit.

Pas gati 4 vjetësh kur presidenti Trump dhe republikanët e minuan shtetin, nuk është çudi pse SHBA ishte kaq e papërgatitur për krizën e Covid-19. Shpresa më e mirë e Amerikës qëndron tani tek Xho Bajden, forca më e madhe e të cilit është potenciali për të ribashkuar një popull të ndarë.

Trump po kontribuon në klimën e pasigurisë që po dominon, duke minuar qëllimisht besimin tek votimi me postë. Ai ka deklaruar vazhdimisht se zgjedhjet do të “manipulohen”, pra nëse ai humbet. E megjithatë nuk ka thuajse asnjë rast të votave të vjedhura si pasojë e votimit me postë.

Votimi po zhvillohet në mesin e një situate si pandemia, rënia e ekonomisë amerikane dhe humbja e 22 milionë vendeve të punës deri më tani, me shumë pak arsye për të qenë optimistë se shumica e tyre do të rikthehen së shpejti. Zjarret e mëdha që kanë përfshirë Bregun Perëndimor, e kanë forcuar atmosferën e ankthit.

Protestat e mëdha kundër dhunës policore ndaj afro-amerikanëve, u panë nga disa si në avantazh të demokratëve. Por tani që shumë shpesh ato po degradojnë në dhunë, kërcënojnë të punojnë në favor të Trumpit. Dhe në fakt Kelian Konuej, ish-këshilltare e presidentit, e ka deklaruar hapur se dhuna është diçka e mirë për Trumpin.

Por deri më tani, përpjekja e presidentit për ta bazuar fushatën elektorale mbi moton e vendosjes së “ligjit dhe rendit” duket se ka dështuar. Këto zgjedhje po luftohen kryesisht mbi atë që të dy palët nuk dëshirojnë të bëhen. Demokratët duan që votimi të jetë një referendum mbi Trumpin mbi çështjet më thelbësore, por edhe mbi sjelljen e presidentit, dhe korrupsionin e shfrenuar të administratës së tij.

Lexo edhe :   Vaksina ruse kundër pandemisë: Një në shtatë vullnetarë raportojnë efekte anësore
Lexo edhe :   Trump flet në asamblenë e OKB-së për virusin, sulmon Kinën

Nga ana tjetër, republikanët duan që Bajden të jetë në qendër të vëmendjes dhe ta etiketojnë ish-zv/presidentin si një kukull të krahut të majtë të partisë së tij. Strategjia e fundit e Trump ka qenë përpjekja për të frikësuar gratë e periferive – mbështetja e të cilave është jetike për të – duke deklaruar se Bajden si president do të sillte krim dhe dhunë në lagjet e tyre.

Por edhe kjo taktikë deri tani nuk i ka ecur. As përpjekja për të bindur votuesit e paangazhuar politikisht se Bajden, një politikan i moderuar gjatë gjithë karrierës së tij, do

të jetë një lolo në duart e radikalëve të së majtës. Se sa efektiv do të ishte si president Bajden, kjo do të varej shumë nga fakti nëse demokratët, qët tashmë kontrollojnë Kongresin, do të arrijnë të kenë shumicën edhe në Senat.

Dhe për ta arritur këtë, u duhen vetëm 3 vende më shumë. Me Bajdenin që kryeson në sondazhet në rang kombëtar dhe kandidatët e fortë për në Senatit, ky duket një skenar i mundshëm. Demokratët e kanë promovuar Bajden si njeriun e mirë dhe normal, që ndryshe nga Trump nuk ndjell armiqësi racore dhe as përpiqet të përçajë vendin.

Sipas sondazheve më të besueshme, Bajden po udhëheq në shumë shtete “të lëkundura”, për të fituar 270 votat e nevojshme në Kolegjin Zgjedhor. Por shumë demokratë mbeten ende të traumatizuar nga fitorja e Trump në Kolegjin Zgjedhor në vitin 2016, kur gara e ngushtë në 3 shtete – Miçigan, Uiskonsin dhe Pensilvani – e vendosi atë në krye të garës, ndonëse e humbi votën e popullit me një diferencë të madhe.

Avantazhi i Bajden në disa shtete është shumë i ngushtë, prandaj Majkëll Blumberg premtoi 100 milionë dollarë për ta ndihmuar Bajden të fitojë shtetin e madh në Floridës.

Përtej sondazheve në shtetet e lëkundur, Trump nuk ndihmohet as nga botimi së fundmi i disa librave që e kritikojnë ashpër atë.

Libri i ri i gazetarit të famshëm që zbuloi dikur skandalin e Uotergejtit, Bob Uduard zbulon se Trump e dinte që në fillim se sa i rrezikshëm ishte Covid-19, e megjithatë në publik i shpërfilli rreziqet. Tani që pandeminë pritet të kombinohet me sezonin e gripit, Covid-19 do të bëhet edhe më i rrezikshëm. Nëse Trump do të humbë në nëntor, kjo do të ndodhë vetëm për faj të tij.

Burimi i lajmit: https://www.project-syndicate.org/commentary/america-election-voters-focus-on-covid19-by-elizabeth-drew-2020-09

Përshtati TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

Ndërsa Athina po e risheh për një rimbyllje të dytë, frika është edhe më e madhe se e njëjta situatë mund të përvijojë me...