E enjte, 21 Janar, 2021
5 C
Tirana

Pse buzëqesh Shqipëria?

Nga: Erion Dasho

Një aktivitet i shumëpritur, fushata e vaksinimit kundër COVID nis me sloganin e çuditshëm “Shqipëria buzëqesh”! Kushdo që dëgjon një slogan të tillë ka të drejtë të pyesë: Pse duhet të buzëqeshim?

  1. Për shkallën e vdekshmërisë që përllogaritet ndër më të lartat në botë??!!
  2. Për faktin që shqiptarët deri tani kanë paguar më shumë se 100 milion EURO për t’u trajtuar në shtëpi, në spitalet private apo në Turqi, Itali dhe gjetkë??!!
  3. Për faktin se megjithë rritjen e ditëve të fundit, Shqipëria ende mbetet në vendin e fundit në Europë bazuar në numrin e testeve??!!
  4. Për faktin se vaksinimi nisi rreth një muaj pas fqinjit tonë verior, Serbisë, për shkak të papërgjegjshmërisë të Boratit tonë kreyministër që bridhte në Amerikë në dhjetor në vend që të dëgjonte ekspertët që e këshilluan të kontraktonte vaksinat në verë??!!

Në këto kushte, i vetmi buzagaz mund të jetë një qeshje sardonike ku nuk dallohet qartë se ku nis e tallura dhe ku përfundon dhimbja…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...