E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Protestuesit serbë në Jarinjë brohorasin “Serbia, Serbia”

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës është larguar nga pika kufitare në Jarinjë, po ashtu edhe kamionët. Në kohën kur po ndoshte largimi i trupave, protestuesit serbë janë dëgjuar të kenë brohoritur “Serbia, Serbia”.

Mëngjesin e së shtunës, forcat paqeruajtëse të KFOR-it u vendosën në vendkalimet kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Jarinjë dhe Bërnjak, sipas marrëveshjes së arritur ndërmjet të dyja vendeve. Kjo për t’i dhënë fund krizës në veriun e Kosovës.

Tensionet përfshinë zonën më 20 shtator, pasi serbët lokal dhe Beogradi reaguan me zemërim ndaj vendimit të qeverisë së Kosovës, për të zbatuar reciprocitetin në përdorimin e targave të makinave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kosova reagon ndaj deklaratës së Josep Borrell

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...