E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Protestat nё Algjeri: Fillimisht paqёsore, mё pas brutale

Ishin protetstat mё tё ashpra deri tani kundёr presidentit nё moshё tё thyer Bouteflika: Dhejtra mijёra protestuan paqёsisht vetёm nё Algjer, edhe pse autoritet donin t’i ndalonin. Por mё pas atmosfera u pёrshkallёzua.

Pёrleshje nё rrugё, 200 tё plagosur, njё muze i plaҁkitur: Nё valёn e protestёs masive kundёr presidentit Abdelaziz Bouteflika shpёrtheu dhuna. Nga njё spital nё kryeqytetin Agjer u njoftua, se janё shtruar mbi 100 ciivlё. Disa kíshin asifksuar prej gazit lotёsjellёs, tё tjerё ishin plagosur prej gurёve dhe tё shtёnave me plumba gome. Autoritetet aljeriane tё rendit njoftuan pёr mё shumё se 100 policё tё plagosur.

Tё premten (08.03) nё shumё qytete tё Algjerisё njerёzit protestuan nё mёnyrё masive paqёsisht. Kjo ishte demonstrata e mё e madhe qёkurse kanё nisur protestat para mё shumё se tri javёsh. SIpas tё dhёnave pjesёmarrja ka qenё nga dhjetra mijёra deri nё qindra mijёra vetё. Nё qendёr tё kryeqytetit Algjer rrugёt dhe sheshet ishin mbushur me protestues, ndonёse autritetet pёrmes shumё mёnyrash u pёrpoqёn t’i  ndalojnё demonstruesit.

Nё fund tё demonstratave shpёrtheu dhuna dhe pёrleshjet me policinё. Gjatё trazirave u plaҁkit muzeu pёr artin e vjetёr dhe atё silamik nё Algjer prej nga u vodhёn “objekte dhe iu vu flaka zyrave” vuri nё dukje Ministria e Kulturёs. Pёr kёtё janё pёrgjegjёs “kriminelёt”, tё cilёt kanё vepruar duke u mbrojtur prej demonstratave masive, thuhet nё komunikatё. Imazhet tregojnё mjedise tё djegura dhe vitrina tё shkatёrruara. 195 vetё anё arrestuar. Ministria e cilёsoi kёtё “njё krim ndaj trashёgimisё historike”.

Njё ditё mё parё nё  universitetet algjeriane u shpallёn pushime semestrale pёr gati katёr javё. Me kёtё Ministria Arsimit synon tё kufizojё demonstratat e mёtejshme, sepse nё to marrin pjesё kryesisht studentёt.

Nё mbarё vendin vazhdimisht protestohet qё nga fundi i shkurtit kundёr presidentit 82 vjeҁar Bouteflika . Kreu i shtetit ёshtё prej 20 vjetёsh nё post dhe do tё rikandidojё pёr zgjedhejt presidneciale mё 18 prill. Kjo do tё ishte periudha e pestё legjislative e tij. Kundёrshtarёt kanё dyshim, se ai nuk ёshtё nё gjendje ta drejtojё kёtё post. Pas njё hemoragjie cerebrale Bouteflika lёviz me karrocёn e invalidit dhe ka probleme nё artikulim. Presidenti i moshuar ndodhet qё prej dy javёsh pёr trajtim mjekёsor nё Gjenevё. Eshtё e paqartё se kur do tё kthehet ai nё Algjeri. Qёkurse kanё nisur protestat ai shprehet pёrmes deklaratve qё i lexojnё tё tjerёt pёr tё.

Imazhet aktuale tё kujtojnё skenat e pranverёs arabe para tetё vjetёsh, kur protestat masive sollёn pёrmbysje nё vendet fqinjё. Asokohe nё Algjeri gjendja ishte e qetё. Bouteflika pёr njё kohё tё gjatё ёshtё konsideruar si faktor stabiliteti, i cili e ribashkoi vendin pas luftёs sё pёrgjakshme civile nё vitet 1990./DW

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...