E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

“Protesta më 2 mars”/ Spiropali: Meta do që të godasë procesin e negociatave

Lexo edhe ...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...

COVID-19/ Greqia shtyn 5 muaj lejet e emigrantëve që u përfundon afati

Qeveria greke ka vendosur që të shtyjë me 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për ripërtëritjen e tyre për...

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka komentuar thirrjet e presidentit Meta për të zhvilluar protestë më datë 2 mars.

E ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Spiropali tha se tubimi është planifikuar nga Meta për të goditur procesin e çeljes së negociatave. Sipas ministres, Ilir Meta po e turpëron institucionin e Presidencës.

“Për ne nuk përbëjnë asnjë çudi të gjitha këto reagime sepse presidenti Ilir Meta e ka treguar vijimësisht kundërshtinë e tij dhe ka qenë koherent në këtë pikë ndaj çdo hapi të mirë për reformën në drejtësi. çdo hap që hidhet drejt institucioneve të reja has në kundërshtime të tij.

Ai si kryetari i Kuvendit atëherë pati një sulm dhe kundërshti për Reformën në Drejtësi kur sulmoi partnerët ndërkombëtarë. Ata e dinë çfarë hoqi me sulmet. Vazhdojmë me vettingun. Kur procesi i vettingut filloi pastrimin e pallatit të drejtësisë, ishte Meta që e quante procesin anti- kushtetues.

Isha një nga firmëtaret e para që kërkova shkarkimin e Presidentit Meta, sepse ai po e turpëron atë institucion. Vazhdojmë me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm, ndërkombëtarët e mbështetën, Meta tha është anti-kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese hasi në ngërç, pasi Meta zgjodhi jashtë radhe një anëtare e cila është afër opozitës. Nuk zgjodhi Arta Vorpsin të parën, por zgjodhi një zonjë e cila është e njohur për lidhjet e saj me opozitën.

Tani që ngrihet SPAK dhe BKH ka dalë nga binarët. Nuk e dimë arsyen se pse Presidenti përdor këtë gjuhë. Kushtetuta e thotë qartë që ne jemi republikë parlamentare. Republikën parlamentare ne do e mbrojmë me çdo mënyrë .

Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave. Ka zgjedhur pikërisht 2 marsin për të zgjedhur njerëzit në një protestë të dhunshme”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...

COVID-19/ Greqia shtyn 5 muaj lejet e emigrantëve që u përfundon afati

Qeveria greke ka vendosur që të shtyjë me 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për ripërtëritjen e tyre për...

Koronavirusi/ Si paraqitet gjendja në kontinentin e varfër të Afrikës

Edhe kontinenti i Afrikës duket të jetë “pushtuar” nga koronavirusi, teksa raportohet se në 47 prej 54 shteteve janë konfirmuar raste të virusit. Qendra afrikane...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT