E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Protesta kundër vrasjes së Klodian Rashës, policia nis kontrollet e të rinjve

Teksa protet të zhvillohet protesta e 6-të kundër vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rashëa, policia ka nisur kontrollet e të rinjve që hyjnë në sheshin “Skënderbej”.

Policia ka paralajmëruar se do të ndërhyjë në çdo rast kur do të ketë grumbullime, ndryshe nga 5 ditët e para të protestës ku ka lejuar grupimet.

Prej ditësh vendi ynë, kryesisht Tirana, është përfshirë nga protesta masive, ku protestuesit kanë shfryrë inatin e tyre ndaj institucioneve, por dhe sinjalistikave rrugore.

Ekzekutimi i Rashës shkaktoi një reagim të fortë popullor. Në orët e para të 8 dhjetorit, në ditën e rinisë, ai u qëllua për vdekje nga një efektiv i ”Shqiponjave”, pasi kishte thyer orën policore.

Për këtë arsye, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dha dorëhqejen, por protestuesit kërkojnë edhe largimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...