E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Protesta e dhunshme/Tërhiqet Trump, dënon dhunën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka dënuar dhunën më 6 janar në Kongres, duke u zotuar se do të sigurojë një tranzicion të qetë tek administrata e presidentit të zgjedhur, Joe Biden. Në një video-mesazh, Trump shprehet se është koha “për të vazhduar me punët e Amerikës” dhe se bën thirrje për “shërim dhe pajtim”.

Trump adresoi gjithashtu dhunën që ndodhi në Kongres, duke e cilësuar atë si një “sulm të neveritshëm” që ndoti selinë e demokracisë amerikane dhe e “zemëroi” atë.

Kjo deklaratë nuk është gjë tjetër veçse një tërheqje nga ana e Trump-it, pasi më herët kishte mosbesim mbi procesin zgjedhor, duke pretenduar se ka pasur mashtrime.

Dhuna e mbështetësve të Trump-it në Kongres shkaktoi pesë viktima, përfshirë një polic.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi publikon listën, ja 13 kandidatët e LSI për deputetë në Tiranë

Lëvizja Socialiste për Integrim ka prezantuar kandidatët për deputetë për zgjedhjet e 25 Prillit. Kryetarja e kësaj force politike, Monika Kryemadhi ka lënë pas kryedemokratin...

Ndryshimi i emrit dhe logos, zyrtari i Interit komunikon qëndrimin e klubit

U bë me bujë lajmi se Interi do të ndryshonte emrin nga “FC Internazionale Milano” në “Inter Milano” por edhe logon që nga stema...

A do trazojë ujërat në Rusi, rikthimi i krye-opozitarit Sergei Navalni?

Nga: Ekaterina Kotrikadze “Project Syndicate” Aleksei Navalni është gati të trazojë ujërat në muajin më “dembel” në Rusi. Ashtu si në kohën e Bashimit Sovjetik,...

SHBA: Kishte frikë nga koronavirusi, 36-vjeçari jetoi për 3 muaj në aeroport

Një burrë i cili ishte i frikësuar për të kryer një fluturim për shkak të pandemisë së koronavirusit, jetoi i fshehur në një zonë...

Ulet ndjeshëm numri i të prekurve me Covid, 4 viktima

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...