E diel, 29 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot.

Përfaqësuesi i PD për Çështjet Ekonomike, Dorjan Teliti tha se fituesi i tenderit prej 1.2 miliardë eurosh, do të jetë një kompani greke pas së cilës “qëndrojnë sipërmarrës shqiptarë që kanë pastruar edhe më herët paratë e kryeministrit”.

Teliti paralajmëroi se PD do të denoncojë me detaje këtë aferë. Ai shtoi se sipas planit një udhëtim vajtje – ardhje në projektin e prezantuar sot do na kushtojë 17.4 euro.

Deklarata e Dorian Telitit

Në fundin e qeverisjes së tij të dështuar, më të korruptuarën që Shqipëria ka pasur në tri dekada, Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë po bën çdo gjë për t’u pasuruar vetë përmes tenderave dhe koncesioneve të paracaktuara. Rruga që prezantoi sot Milot – Fier është modeli sesi qeveria në ikje po përgatitet përsëri qytetarët shqiptarë deri në momentin e fundit që ajo është në drejtim të punëve, përmes një të ashtuquajturi tender ndërkombëtar. Nuk ka asnjë tender në të vërtetë.

Bizneset kanë denoncuar se fituesi i aferës 1.2 miliardë euro është tashmë i paracaktuar duke përdorur një kompani greke, pas të cilës qëndrojnë sipërmarrës shqiptarë, që kanë pastruar edhe më herët paratë e kryeministrit në ikje. PD do të denopncojë me detaje aferën më të madhe korruptive të kësaj qeverie, aferën 1.2 miliardë euro të rrugës Milot – Fier të kësaj qeverie. Ne pamë sot Edi Ramën dhe Belinda Ballukun që dhanë shfaqje të shëmtuar për shqiptarët, të cilët po vidhen përditë me vendimet e kësaj qeverie.

Lexo edhe :   Vasili: Ramës nuk i mjaftoi 1 vit për rikuperimin e pasojave të tërmetit
Lexo edhe :   Tërmeti i 26 nëntorit, një vit më pas

Fatura që do të paguajmë këtë herë është 1.2 miliiardë euro, për një rrugë ekzistuese, 53 km gjurmë të re, ndërsa 62 km ekzistojnë tashmë. Afera 1.2 miliardë euro e Edi Ramës dhe e Belinda Ballukut do u kushtojë shqiptarëve shumë shtrenjtë. Qeveritareët mbushin xhepat me miliarda euro, ndërsa qytetarët e thjeshtë detyrohen nga kryeministri në ikje që për 35 vitet e ardhshme të paguajnë për të kaluar në autostradat ekzistouese, ku të gjithë ne sot kalojmë opa paguar as edhe një qindarkë. Një udhëtim vajtje – ardhje në projektin e prezantuar sot do na kushtojë 17.4 euro, kurse një udhëtim nga Morina në Fier do të kushtojë jo më pak sesa 27 euro. PD e ka bërë të qartë se si do të veprojë. Çdo vendim i marrë në 12 muajt e fundit para zgjedhjeve nuk do të njihen nga qeveria e mëparshme, përpara verifikimit të hollësishëm mbi ligjshmërinë e tyre.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...