E diel, 20 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Programet me pagesë – Bum vjedhjeje në internet

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Hajde mos i beso pastaj ato thashethemet”/Meta kryeministër pas zgjedhjeve, Basha president. Patozi ‘trondit’ me deklaratën

Koordinatori i partisë 'Bindja Demokratike', njëherësh ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi, duke iu përgjigjur thashethemeve thotë se nuk është aspak surprizë që Meta të bëhet...

VIDEO/ Lëshonin thirrje raciste kundër shqiptarëve, dasmorët në Shkup sprapsin grupin e maqedonasve

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur ditën e djeshme në Shkup, ku në lagjen "Gjorce Petrov" një grup të rinjsh kanë brohoritur "shqiptar i...

Eksperti amerikan aspak optimist: Do i rikthehemi normalitetit në Krishtlindjet e vitit 2021

Duket se dalja e vaksinës është ende e largët. Disa ekspertë kanë pritshmëri të larta, se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati në...

Emocione dhe lot në “Historia e Fundjavës”/Emina Cunmulaj, supermodelja me një zemër të madhe

Supermodelja Emina Cunmulaj, ka dëshmuar ndër vite me bashkëpunimin me "Fundjavë Ndryshe" se është një vajzë me "këmbë në tokë" dhe me një zemër...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Berisha: Avionët rus spiunojnë Shqipërinë, ndryshuan kursin e fluturimit aty ku do ndërtohet baza e NATO-s

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një denoncim që i ka ardhur nga një oficer. Në denoncimin në fjalë thuhet se avionët rus që kanë...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

“Ja si ma qëlluan dajën me thikë gati për vdekje në mes të lokalit në Kavajë, policia s’bën asgjë”, nipi publikon videon tronditëse

Dy ditë më parë Besnik Çelmeta është qëlluar me thikë në Kavajë. Nipi i tij ka denoncuar me video te ish-kryeministri Sali Berisha, se si daja...

Jo pak vetë ndjekin ilegalisht programe me pagesë – filma, ndeshje, serialë. Ofertat për këto vjedhje janë të shumta. As aksioni i fundit policor, në Europë, edhe atë Juglindore nuk ka për ta ndryshuar shumë gjendjen.

Shifrat nuk janë të vogla: Më shumë se 200 servera ilegalë janë hequr këtë javë nga rrjeti në Europë, servera që kanë ofruar ilegalisht programet e Pay-TV. Kompjuterat e konfiskuar ishin në përdorim në Gjermani, Francë e Holandë. Hetime u zhvilluan edhe në Greqi e Bullgari. Sipas vlerësimeve, dëmi kap shifrën e afër 6.5 milionë euro. Nga Autoriteti Europian i Drejtësisë, Eurojust thuhet, se ky akvititet kriminal i organizuar është zgjeruar ndjeshëm.

Ajo që nuk thonë autoritetet është se serverat e çaktivizuar, 200 syresh, janë vetëm një pjesë shumë e vogël e skenës së vjedhjes së programeve në internet. Ka shumë ofrues ilegalë të „streaming”. Ekspertët e dinë, se të veprosh kundër këtij fenomeni nuk është e lehtë. Kjo lidhet edhe me teknikën, me të cilën shpërndahen sot përmbajtjet televizive që duhen marrë vetëm pas pagesës, shumë e lehtë për t’u shtënë në dorë nga hakerat. „Shumica e hakerave përdorin një sinjal televiziv normal”, thotë Nico Jurran, redaktor i specializuar i revistës kompjuterike „c’t”. Aktualisht përdoren dy metoda.

Hakerim apo shpërndarje?

Shpesh hakerat blejnë si të tjerët një abonim të televizionit me pagesë. Ata e marrin sinjalin e këtij programi, të cilin duan ta ofrojnë ilegalisht dhe e memorizojnë sinjalin televiziv, duke hequr prej aty kodimin. Më pas ky program mund të shpërndahet ilegalisht. Mundësia e dytë është e ashtuquajtura „shpërndarja e kartës”. Në këtë rast një kartë “chip” e blerë futet në një „receiver” të veçantë”, thotë Jurran. Të dhënat e kartës më pas mund të shpërndahen, kështu që përdorues të tjerë kanë mundësi të marrin përmbajtjet e Pay TV. Pra ofruesi i programeve me pagesë shet një abonim të zakonshëm, por ky përdoret pastaj nga dhjetëra, në mos qindra vetë të tjerë, edhe këtu ofruesit e programeve me pagesë humbasin shumë para.

Spektatorët e programeve ilegale streaming kanë një preferencë të madhe: futbollin, sidomos Bundesligën. Gjë që nuk të habit, nëse mund të shikosh listën e ofruesve legalë. Sepse kush do të shohë të gjitha ndeshjet e klubit të tij të preferuar, duhet të paguajë 20 ose 30 euro në muaj. Pra streaming ilegal është në këtë rast joshës, sidomos kur në internet ke një sërë ofertash për këtë. Ndeshjet e Bundesligës, që ka disa kohë që po ofrohen edhe në Kinë nga televizionet atje, janë shumë të lehta për t’u çkoduar edhe nga hakerat kinezë.

Ofruesit e Pay-TV mund ta kufizojnë vetëm përkohësisht kodin

Sipas Nico Jurran aksioni aktual në të gjithë Europën kundër përmbajtjeve ilegale në internet nuk ka për të sjellë ndonjë ndryshim të madh. „Ajo që kemi parë është një nga shumë aksione të tilla. Por as këto aksione nuk kanë ndryshuar gjë.” Kjo edhe pse ofruesit e Pay TV i kanë përforcuar masat e sigurisë. Ende para disa vjetësh, ishte shumë  e thjeshtë të gjeje kodin, kjo ka ndryshuar. Ofruesit e Pay-TV dërgojnë rregullisht informacione të reja të koduara tek kartat, të cilat detyrimisht ndërrojnë të dhënat.

Por edhe kjo mund të bëhet vetëm deri në një pikë të caktuar. „Televizionet nuk mund të shkojnë shumë larg, sepse ate e dinë që në fund njerëzit, që duan ta marrin sinjalin ilegalisht, duhet ta marrin atë pa defekt. „Në plan afatagjatë ata do të veprojnë kështu, që unë duhet të kem gjithmonë një mundësi të dytë verifikimi përmes internetit”, thotë Jurran.

Receiveri dërgon sinjal në shtëpi

Në praktikë kjo do të thotë, që receiveri i ofruesit të programeve me pagesë duhet të jetë i lidhur me internet e duhet të dërgojë një sinjal të rregullt tek ofruesi i Pay TV. Vetëm kështu mund të sigurohet, që nuk janë të manipuluara as karta dhe as receiveri. Për hakerat do të bëhej më e vështirë. Por nëse me këtë teknikë do të ndalej plotësisht vjedhja e programeve me pagesë nuk dihet. Kontrolli i kësaj jave tregoi: në këtë biznes ilegal lëvizin shumë para. 150 konto të PayPal u bllokuan. E kur dihet, se si rregull veprohet vetëm kundër ofruesve të përmbajtjeve ilegale e jo kundër konsumatorëve të tyre, mund të mendohet, se vjedhja e mëtejshme e programeve me pagesë do të vazhdojë: Si gjithmonë: Ku ka një kërkesë, ka edhe një ofertë. Për shumë vetë nuk ka rëndësi, nëse kjo është legale apo ilegale./DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti plot surpriza për 5 ditët e ardhshme, ja sa do shkojnë temperaturat

Gradualisht muajit shtator po i vjen fundi, dhe pas një periudhe të gjatë me mot të nxehtë dhe të kthjellët, tashmë erdhi koha që...

Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit

Nga: Mero Baze Ilir Meta imitoi pikë më pikë Lulzim Bashën e muajve të verës. Pasi u arrit marrëveshja e 5 Qershorit, me ndërmjetësinë e...

Familja Poçi jeton në çadër, Emina Cunmulaj merr përsipër ndërtimin e shtëpisë

Zv. presidentja e “Fundjavë Ndryshe”, Emina Cunmulaj, ka dhënë një lajm të jashtëzakondshëm në “Historia e Fundjavës” në Klan Plus, ku ka marrë përsipër...

Emocione dhe lot në “Historia e Fundjavës”/Emina Cunmulaj, supermodelja me një zemër të madhe

Supermodelja Emina Cunmulaj, ka dëshmuar ndër vite me bashkëpunimin me "Fundjavë Ndryshe" se është një vajzë me "këmbë në tokë" dhe me një zemër...

Berisha: Avionët rus spiunojnë Shqipërinë, ndryshuan kursin e fluturimit aty ku do ndërtohet baza e NATO-s

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një denoncim që i ka ardhur nga një oficer. Në denoncimin në fjalë thuhet se avionët rus që kanë...