E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Profil/ Rihanna, 16 fakte interesante mbi vajzën nga Barbadosi

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988 në Saint Michael, Barbados. Ajo është këngëtare, kompozitore dhe aktore. Ajo u rrit në Bridgetoën dhe gjatë vitit 2003 regjistroi kaseta demo nën drejtimin e producentit Evan Rogers dhe nënshkroi një marrëveshje rekord me Def Jam Recordings pas audicionit për presidentin e saj të atëhershëm, producentin e hip hopit dhe reperin Jay-Z.

 1. Nëna e saj, Monica Braithwaite, ka rrënjë afrikane nga Guajana, ndërsa babai i saj, Ronald Fenty, ka rrënjë irlandeze nga Barbados.
 2. Rihanna ndihmonte babanë e saj të shiste rroba në treg. Për të fituar para shtesë, ajo blente ëmbëlsira, i paketonte dhe ua shiste nxënësve në shkollën e saj.
 3. Babai i saj ishte i varur nga kokaina, alkooli dhe marijuana.
 4. Videoklipi i Rihannas “We Found Love” u xhirua në një fermë në Irlandë, megjithatë, gjatë xhirimeve, fermeri në tokën e të cilit ishin duke filmuar urdhëroi ekuipazhin të ndalonte dhe të largohej pasi pa se çfarë kishte veshur Rihanna.
 5. Debutimi i saj si aktore erdhi në filmin e 2012-ës “Battleship”.
 6. Idhulli i saj më i madh kur ishte e vogël ishte Madona. Sidoqoftë, ajo kohët e fundit pohoi se idhujt e saj përfshinin dhe Whitney Houston, Mariah Carey, Janet Jackson, Alicia Keys, Celine Dion dhe Beyonce Knoëles.
 7. Rihanna ka 7 imitime prej dylli në muzetë e dyllit ‘Madame Tussauds’ në të gjithë botën. Ato janë të vendosura në Berlin, Hollywood, Las Vegas, Ëashington D.C., Londër, Sidnei dhe Vjenë.
 8. Ka 14 tatuazhe. Rihanna tha se mendon se tatuazhet janë një kulturë e tërë më vete dhe flasin për atë që një person është. Disa nga tatuazhet e saj janë një notë muzikore në kyçin e saj të këmbës, një yll në veshin e saj të majtë, një shteg yjesh që i drejtohen shpinës dhe një fajkua egjiptian në formë arme në këmbën e saj të djathtë.
 9. Ajo është një adhuruese e madhe e këngëtarit dhe kompozitorit Bob Marley, gjithashtu nga Karaibet.
 10. Rihanna dhe Katy Perry janë shoqe shumë të mira. Ajo tha se Katy ka humor dhe se sensi i saj i humorit është ajo që i bëri bashkë si mike. Sidoqoftë, që nga shkurti 2013, ka zëra se miqësia e tyre nuk po funksionon për shkak të marrëdhënies së vazhdueshme të Rihannas me Chris Brown.
 11. Në 2011, kënga e tij “Where Have You Been” theu rekordin e Vevo-s për më së shumti shikime në një periudhë 24-orëshe me 4.93 milion. Ajo gjithashtu mban rekordin si femra e parë që kalon 2 miliardë shikime në YouTube.
 12. Në fillim të karrierës së saj, drejtuesit e studios Def Jam nuk e lejuan të vishte asgjë tepër zbuluese, apo edhe të vinte buzëkuq, kështu që të mund të arrinte tek një audiencë më e re.
 13. Barbados krijoi një festë kombëtare për të nderuar Rihannan në 2008-ën. Ajo organizoi një koncert falas për të gjithë adhuruesit e saj lokalë si një mënyrë për t’i falënderuar ata.
 14. Edhe pse ka postuar disa fotografi të “guximshme” në Instagram, ajo vazhdimisht ka refuzuar ofertat për të pozuar nudo për Playboy Magazine.
 15. Kur ishte fëmijë, ajo u bë dëshmitare e një ekzorcizmi në shtëpinë e një shoqeje. Që atëherë, ka frikë nga fantazmat dhe madje refuzon të vizitojë Chateau Marmont për shkak të frikës së saj.
 16. Rihanna i tha Oprah-s se ajo shpesh i dërgon dhurata nënës së saj, por që nëna i kthen sepse zbulon se sa kushtojnë dhe i duken shumë të shtrenjta./ Tons of Facts
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...