E martë, 20 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Profesorët janë kthyer në manjakë”/ Qytetarët: Kemi frikë (VIDEO)

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Nga Anxhela Ferra

Siguria në shkolla është një nga çështjet më delikate në vend. Nga mësues dhe edukatore të cilët dhunojnë fëmijët, në nxënës të cilët përdhunojnë bashkëmoshataren e tyre në ambientet e shkollës. Dhe deri në profesorë që ngacmojnë seksualisht nxënëse. Teksa çështjet janë trajtuar si raste sporadike, masat e marra nga institucionet përkatëse me në krye Ministrinë e Arsimit lënë shumë për të dëshiruar.

Tirana Today pyeti qytetarët nëse i shohin të sigurta ambientet e shkollave apo jo. Dhe përgjigjia e tyre ishte zhgënjyese për sistemin arsimor në vend. Pasi tregon më së miri sa probleme ka dhe nevojën e menjëhershme për marrjen e masave.

“Më tremb shumë sepse është një fakt i frikshëm, kjo është e tmerrshme. Jo alaram që duhet të ngrihet, por unë them që më tmerr nuk ka. Ti i çon në shkollë dhe ndodhin këto gjëra, pastaj mund të prentendosh që ndodhin edhe gjëra më të tmerrshme sesa veç ngacmime.”

“Është absurditet i madh dhe ai njeri që e bën këtë gjë duhet të shkojë patjetër në burg. Por, drejtori dhe mësuesit duhet të kenë më tepër kujdes te fëmijët.”

“Aspak të sigurt nuk janë fëmijët nëpër shkolla, ndaj edhe ne sigurisht që na trembin shumë gjëra.”

“Në periudhën që unë kam qenë në shkollë nuk kanë qenë shumë të shpeshta ngacmimet nga profesorët. Por, tani duket sikur janë kthyer të gjithë profesorët në manjakë seksual.”

Shumë nga qytetarët shprehen se një nga arsyet më të forta se përse përherë e më tepër po zgjedhin privatin, lidhet pikërisht me sigurinë. Pasi sipas tyre atje ka më tepër kontroll.

“Unë vazhdojë studimet në privat dhe atje jam e qetë. Të njohurave të mija nuk i ka ndodhur një rast ngacmimi seksual, por nuk janë të pakta rastet.”

 “Kjo që po ndodh është një gjë e tmerrshme. Dhe prandaj unë e kam çuar fëmijën në shkollë private. Në mënyrë që të jetë më i kontrolluar. Kështu duhet të jetë në çdo shkollë, me kontrolle të rrepta.”

Ata kërkojnë marrjen e masave të menjëhershme nga Ministria e Arsimit me qëllim rritjen e sigurisë në shkolla. Dhe uljen e ndjeshme të rasteve të tilla që vënë në rrezik mirëqënien e fëmijëve.

“Duhet të bëhet një kujdes më i madh para se të punësohet një mësues. Duhet të merren të dhënat se ku ka punuar, me çfarë është marrë edhe nëse ka qenë jashtë shtetit.”

“Ata janë bastardë, banalë, i paedukuar. Persona të tillë nuk duhet të jenë si pedagogë në radhët e shkollës. Para se të japë mësim, ai duhet të testohet në është i aftë për ta bërë atë punë. Të mos jetë person i rrezikshëm apo pedofil. Ministria e Arsimit duhet të marrë urgjentisht masa për këtë gjë.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...