E enjte, 17 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Probleme me pasurinë, shkarkohet një tjetër prokuror

Adnand Xhelili, prokuror në Prokurorinë e Tiranës është shkarkuar nga detyra për shkak të problemeve që ka haspur me justifikimin e pasurisë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka bërë të ditur vendimin sot, pas problemeve që prokurori ka pasur për justifikimin e një apartamenti në Tiranë dhe të një vile në Borsh.

Trupa gjykuese e KPK e drejtohej nga Olsi Komici, me relatore Firdes Shuli dhe anëtare Brunilda Bekteshi.

Relatorja Shuli shpjegoi se Xhelili e kishte blerë apartamentin si i pastrehë nga Enti i Banesave në vlerën 1.1 milionë lekë dhe e ka shlyer për periudhën 1999-2005. Komisioni konstatoi mospërputhje të burimit të deklaruar në vitin 2003 me atë në deklaratën vetting, pasi në të parën është shënuar kredia, ndërsa tek e dyta kursimet familjare.

Trupa gjykuese ka vlerësuar se Xhelili nuk e justifikon pasurinë dhe për këtë arsye ka dhënë vendimin për shkarkimin e tij. Nga ana tjetër, Xhelili në fund të procesit ka dorëzuar dokumente shtesë për të justifikuar pasurinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   ‘Përfundon’ koha, Kushtetuesja merr në dorë dosjen për Metën

Arrestohen dy vrasësit me pagesë për ekzekutimin e vëllezërve Haxhia

Dy persona janë vënë në pranga për vrasjen e vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia, ngjarje kjo e ndodhur në 27 prill të 2020 në...

Zhvillimet në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit, njihuni me zhvillimet kryesore 1- Kosnett: Kosova e ka detyrim të formojë Asociacionin 2- Vuçiç: Nuk...

Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit

“Tirana Today” po ju sjell titujt kryesorë të lajmeve në 24 orët e fundit 1- “Tullumbacet e zjarrit”, armët e reja të konfliktit Izrael-Palestinë 2- Putin...

Biletat e avionëve nga Rinasi janë shtrenjtuar, Kukësi jo aq i lirë sa u tha

Pak përpara mbylljes së kufijve ajrorë nga pandemia në mars të vitit të kaluar, çmimet e biletave nga Rinasi kishin shënuan një rënie të...

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...