E premte, 23 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Prishtinë/ Gjykata lë në burg këngëtaren Fjolla Morina. Ja sa do qëndrojë

Fjolla Morina do të qëndrojë në paraburgim për 40 ditë deri në përfundim të hetimeve nga ana e prokurorisë. Dy ditë pas arrestimit në Prishtinë, Gjykata ka vendosur masën e sigurisë arrest me burg, për 40 ditë, për këngëtaren Fjolla Morina, nën akuzën e trafikut të armëve.

Arratia e këngëtares Fjolla Morina mori fund pasditen e 17 korrikut ku ajo u arrestua në një lokal në Prishtinë.  Ajo u preangos pasi Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kukës bëri kërkesë për shpallje në kërkim ndërkombëtar të këngëtares më 20 prill të këtij viti, pasi u dënua me 6 vjet burgim për “Trafik të armëve dhe municionit”.

Këngëtjarja  u arratis në fillim të këtij viti nga banesa në Kukës ku qëndronte në arrest shtëpie. Kërkesa për shpalljen në kërkim ndërkombëtar të Morinës u firmos nga prokurori Edmond Karriqi, i cili ndryshoi fillimisht edhe akuzën ndaj këngëtares. Morina u dënua në 25 mars nga Gjykata e Kukësit me 9 vjet burgim dhe me zbritjen e 1/3-s së dënimit, ajo do të kryejë 6 vite burgim. Gjykata më herët ndryshoi edhe klasifikimin e veprës penale nga “Armëmbajtje pa leje” në “Trafikim ndërkombëtar të armëve”, që e rëndoi pozitën e këngëtares.

Pse u prangos Morina?

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua më 19 shtator 2019 menjëherë sapo kaloi Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës drejt Kukësit, e shoqëruar nga i fejuari i saj, Fisnik Syla, dhe shoferi Fitim Muji. Sipas dëshmive të dhëna nga Morina, Syla dhe Muji po udhëtonin drejt Tiranës sepse “e pandehura kishte për të bërë një klip”. Policia ushtroi kontroll në makinë mbi dyshime, të cilat nuk u deklaruan dhe përshkruan në vendimin e Gjykatës së Kukësit. “Gjatë kontrollit në çantën personale të së pandehurës Fjolla Morina, është zbuluar një send i dyshuar si armë zjarri”, thekson Gjykata, ndërsa shton se në çantë ishin edhe tre fishekë, ndërsa 32 fishekë të tjerë u gjetën në mbajtësen e krahut të automjetit./Tirana Today

Lexo edhe :   Kosovë/Bum pacientësh në spitale: Mjekja: Kanë ngrënë shumë bakllava për Bajram
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqiptarët e “fshehur” nëpër ekipet europiane që mund t’ju kenë shpëtuar dje

Dje u luajtën ndeshjet e raundit të dytë kualifikues të Conference League nëpër Europë dhe përtej skuadrave shqiptare që përjetuan emocione të përziera, pati...

”Kriminelët fitojnë tendera në Fier”/ SPAK merr në pyetje ish-ministrin Koçi

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), ka thirrur për të dëshmuar deputetin e zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi. Ky i...

Rama i mrekulluar nga Dua Lipa: Të mbretërojë 100 vjet në fronin ku është ulur

Këngëtarja e një sërë hiteve, Dua Lipa, e shoqëruar me familjen e saj dhe të dashurin, Anwar Hadid, është takuar sot me kryebashkiakun Erion...

Kush janë mafiozët? SPAK verifikim tenderave në Fier

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit (SPAK), ka thirrur për të dëshmuar deputetin Petro Koçi. Ky i fundit është thirrur nga SPAK, për...

Video/ Parakalimi i Shqipërisë në ceremoninë e hapjes në Tokio

U mbajt sot, nga ora 13:00, ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike. Mes ekipeve olimpike, kanë parakaluar edhe shqiptarët në pistën e Lojërave Olimpike...