E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Prindër, mjaft u fokusuat vetëm tek smartfonët tuaj kur jeni me fëmijët

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Kemi dyshuar prej kohësh se përdorimi i telefonave inteligjentë, ka edhe efekte anësore në jetën tonë. Për shembull, vitet e fundit kemi lexuar si telefoni celular e ka zbehur nivelin e përqendrimit tek nxënësit dhe studentët në shkolla.

Madje kemi zbuluar se ecja me vështrimin e përqendruar vazhdimisht mbi ekranin e vogël, na shkakton dëmtime në qafë. Por mbi të gjitha e kemi provuar se si kjo pajisje teknologjike po na e shkatërron cilësinë e komunikimi me ata që na rrethojnë.

Është një konfirmim

Tani një studim i përbashkët midis studiuesve të departamenteve të Psikologjisë dhe Sociologjisë të Universitetit të Milanos, konfirmon në veçanti, efektet e përdorimit të smartfonit në mjedisin familjar.

Sipas hulumtimit të botuar në “Journal of Social and Personal Relationships”, të kushtuarit shumë vëmendje telefonit në prani të fëmijëve, i përkeqëson marrëdhëniet më ta deri në atë pikë sa të ketë pasoja në mirëqenien psikologjike të tyre.

Kjo sjellje, e njohur në mesin e ekspertëve si “phubbing”, ishte studiuar deri më tani kryesisht brenda ambienteve të punës dhe marrëdhënieve në çift, me rezultatin se ata që e vuajnë atë, përfundojnë duke e parë të kompromentuar mirëqenien e tyre psikologjike, por edhe cilësinë e marrëdhënies me kolegët apo partnerin.

Me këtë studim, që përfshiu 3.000 adoleshentë të moshës 15-16 vjeç, studiuesit donin që të zgjeronin vëzhgimin e dukurisë “phubbing” në sferën e prindërve. Ata treguan se adoleshentët që ndiheshin më shumë viktima të “phubbing” nga prindërit e tyre ndiheshin gjithnjë e më të distancuar prej tyre, të shkëputur nga shoqëria, të injoruar dhe të përjashtuar.

Jemi vetëm në fillim

Sipas Luka Pankanit, psikolog social dhe një nga autorët e studimit, “phubbing” është një dukuri e përjashtimit social në të gjitha aspektet, që nxit ndjenjën e të qenit i injoruar, dhe i padukshëm për të tjerët.

Pra ai e bën njeriun të ndihet “jo-ekzistent” në një kontekst të caktuar. “Edhe pse tanimë ky fenomen është i rrënjosur në shumë raporte sociale”- shton Ticiano Gerosa, sociolog dhe bashkautor i studimit, “phubbing”mbetet një fenomen relativisht i kohëve të fundit dhe për këtë arsye nuk është rregulluar ende nga norma të qarta shoqërore, si ato që sugjerojnë për shembull, se si duhet të sillemi në tryezë, si t’i qasemi të tjerëve ose të shprehemi në situata të caktuara.

Ky studim, dhe përhapja e rezultateve të tij, mund të ndihmojnë në rritjen e ndërgjegjësimit mbi këtë çështje, dhe të nxisë ndërtimit të normave sociale, që vendosin kufij mbi“phubbing” sesa ta pranojnë pasivisht këtë fenomen.

Në fund, studiuesit argumentojnë se kjo mund të jetë vetëm faza e parë e kërkimit të tyre. Ata kanë ndërmend të bëjnë një seri studimesh të ardhshme më të thelluara, që synojnë të tregojnë “qarkullimin” e këtij fenomeni:pra që nuk janë vetëm fëmijët që pësojnë “phubbing” nga prindërit e tyre, por edhe prindërit e vuajnë këtë dukuri mbi shpinë nga fëmijët e tyre, duke nxitur kështu një rreth vicioz që shton pasojat e tij negative brenda kontekstit familjar.

Burimi i lajmit: https://www.focus.it/scienza/salute/genitori-smartphone-phubbing

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...