E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
18 C
Tirana

Prestigjozja “Arte” me dokumentar suksesi për “Fundjavë Ndryshe”

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Prestigjozja “Arte” ka bërë një dokumentar për “Fundjavë Ndryshe”, duke dëshmuar punën e pakursyer të të rinjve vullnetarë dhe jo vetëm, të cilët kanë treguar se bashkë mund t’ia dalin.

Janë këto histori suksesi, ku me dhjetra familje shqiptare kanë gëzuar kur kanë dalë nga mjerimi. Kur çadra ishte vendi ku mblidheshin e luteshin çdo ditë me shpresën se do gëzonin një ditë të bardhë. Këto histori njerëzore ku çdokush e prek dhe e përjeton, janë marrë përsipër nga “Qendra e Solidaritetit Fundjavë Ndryshe”.

Në një kronikë ku duket puna e një dite të zakondshme në terren të vetë drejtuesit të Fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari dhe të stafit e vullnetarëve, pasqyrohen vujtjet, lotët e skamja.

Dëshirat e familjeve janë për të patur një krevat, një dollap ku të vendosin rrobat, një shtëpi. Kjo duket paradoksale, por varfëria ti shuan shpresat e nuk të lë të ëndërrosh.

Në këtë dokumentar dëshmohet puna kolosale e “Fundjavë Ndryshe”, e cila në 5 vite ka mbushur zemrat e shqiptarëve, të cilët kanë gjetur një strehëz ku të jetojnë.

“Pesë vjet më parë, Arbër Hajdari themeloi një shoqatë humanitare, për të ndihmuar të varfrit që jetojnë në Shqipëri. Kjo varfëri nuk është e re, shpjegon ai, por shoqëria e ka injoruar atë. Falë kësaj shoqate, mijëra familje shqiptare kanë dalë nga varfëria. Por detyra është akoma e madhe: rreth 40% e shqiptarëve jetojnë me më pak se pesë euro në ditë”, thuhet bashkëngjitur dokumentarit në fjalë.

Klikoni në link: https://www.arte.tv/fr/videos/093707-008-A/arte-regards-quand-les-jeunes-defient-la-pauvrete/

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U infektua me COVID-19, Etrit Berisha shtrohet në një spital në Itali

Portieri i Shqipërisë Etrit Berisha është dërguar në një klinikë në Itali, pas infektimit me koronavirus. Gardiani i SPAL-it dhe kombëtares është infektuar në...

“Mbyll sytë dhe mendja nuk më largohet”, djali i Maradonës tregon vuajtjet

Djali i Maradonës tregon se tashmë është izoluar, dhe se po kalon një periudhë të vështirë të jetës së tij. Vdekja e Maradonës ka...

Tërmet i fortë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Lëkundjet e tokës nuk kanë të ndaluar as në Greqinë fqinje. Lëkundja e radhës është ndjerë në Athinë, me magnitudë 5.1 ballë. Sipas Qendrës Europiane Sizmologjike,...

Pse nuk ndërgjegjësohemi dot për Covid-19

Nga: Ben Andoni Sa herë që kryeministri Rama pyetet për probleme kufizimi dhe parashikimin e tij, ai e përcjell të drejtën dhe autoritetin tek Këshilli...

Euro pëson rritje, paundi shënon rënie  

Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet 102.20 lekë dhe shitet 103.70 lekë. Në krahasim me një ditë më parë, dollari ka vijuar rënien. Ndërkohë,...