E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Presidenti kinez: Virusi i rrezikshëm po përhapet gjithnjë e më shpejt

Presidenti kinez Xi Jinping ka paralajmëruar se përhapja e virusit të ri vdekjeprurës po përshpejtohet.

Sipas tij, vendi po përballet me një situatë kritike.

Koronavirusi i ka marrë jetën të paktën 41 personave dhe ka infektuar thuajse 1300 të tjerë që nga shpërthimi i tij në qytetin e Wuhan-it.

Një spital i dytë emergjence do të ndërtohet për pak ditë, për të trajtuar rreth 1300 pacientë.

Kujtojmë se ditën e sotme Australia konfirmoi katër raste ndërsa tre raste u konfirmuan në Francë.

Ndërkohë, Britania e madhe po heton 14 raste të dyshimta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...