E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Presidenti i Filipineve tërhiqet nga politika. Çfarë po ndodh?

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, tha të shtunën se po tërhiqej nga politika, një veprim i papritur që nxiti spekulimet se ai po i hapte rrugën vajzës së tij për të kandiduar.

“Sot, unë njoftoj tërheqjen time nga politika”, tha Duterte, duke shoqëruar senatorin besnik Christopher “Bong” Go nga partia në pushtet PDP-Laban, ndërsa ai u regjistrua për të kandiduar për nënkryetar në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Duterte, 76 vjeç, pritej të kandidonte për punën numër 2, një plan të cilin shumica e filipinasve e kundërshtojnë si shkelje të frymës së kushtetutës, e cila përcakton një kufi një-vjeçar për presidentin që të ndalojë abuzimin me pushtetin.

“Në bindje ndaj vullnetit të njerëzve, të cilët më vendosën në Presidencë shumë vite më parë, tani u them bashkatdhetarëve të mi, unë do të ndjek dëshirën tuaj”, tha Duterte.

Analistët politikë thonë se është thelbësore që Duterte të ketë një pasardhës besnik për ta izoluar atë nga veprimet e mundshme ligjore, në shtëpi ose nga Gjykata Penale Ndërkombëtare, mbi mijëra vrasjet shtetërore në luftën e tij kundër drogës që nga viti 2016.

Duterte, një udhëheqës ‘mashtrues i famshëm’ për përqafimin e tij ndaj Kinës dhe përbuzjen për Shtetet e Bashkuara, një aleat i ngushtë, mbetet i popullarizuar edhe pse kundërshtarët e tij e akuzojnë atë si autoritar dhe intolerant ndaj mosmarrëveshjeve.

Më shumë se 60 milionë filipinas do të votojnë në maj për një president të ri, nënkryetar dhe më shumë se 18.000 ligjvënës dhe zyrtarë të qeverisjes vendore.

Vëzhguesit politikë kishin dyshuar prej kohësh se Duterte mund të bënte një surprizë, siç ishte një presidenciale e drejtuar nga vajza e tij, Sara Duterte-Carpio, vitin e ardhshëm.

Paraqitja e Duterte-Carpio për rizgjedhjen si kryetare e bashkisë Davao, e cila ndodhi menjëherë pasi babai i saj njoftoi pensionimin e tij, bëri pak për të shuar spekulimet se ajo ende i ka sytë drejtuar në presidencë. Ajo ka kryesuar sondazhet e opinioneve mbi kandidatët e ardhshëm, por tha muajin e kaluar se nuk po kandidonte për poste më të larta vitin e ardhshëm, sepse ajo dhe babai i saj kishin rënë dakord që vetëm njëri prej tyre do të kandidonte për postin kombëtar në vitin 2022.

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...