Presidentët e Gjermanisë e Izraelit diskutojnë për Lindjen e Mesme dhe CoVid-19

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier priti të martën homologun e tij izraelit, Reuven Rivlin, në rezidencën e tij në Schloss Bellevue në Berlin.

Sipas zyrës së Steinmeierit, të dy diskutuan gjendjen aktuale të punëve në Lindjen e Mesme dhe marrëdhëniet e Gjermanisë me Izraelin. Për më tepër, ata diskutuan çështjen e ngutshme të pandemisë së koronavirusit dhe shpërndarjes globale të vaksinave.

Pas takimit të së martës, Steinmeier vlerësoi suksesin e Izraelit në pandemi, duke e përgëzuar Rivlinin. Presidenti gjerman tha se Gjermani dhe të tjerët mund të mësonin nga qasja pragmatike dhe profesionale e Izraelit.

Izraeli perceptohet gjerësisht se aktualisht ka një nga programet më efektive të vaksinimit në botë, me 4.3 milionë nga 9 milionë banorët e vendit, që janë vaksinuar me dy doza vaksinimi dhe 5.2 milionë vetë që janë vaksinuar me të paktën një vaksinë.

Qëllimi i përbashkët: ndalimi i ambicieve bërthamore të Iranit

Steinmeier gjithashtu foli për besimin e Izraelit te Republika Federale e Gjermanisë, duke e quajtur atë “një gëzim të madh dhe një përgjegjësi të madhe”. Ai vuri në dukje se shumë gjëra kanë ndryshuar në Lindjen e Mesme që kur të dy politikanët u takuan me njëri-tjetrin vitin e kaluar dhe ai shprehu mbështetjen për një “zgjidhje me dy shtete” si rruga më e mirë për paqen midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Steinmeier dhe Rivlin theksuan qëllimin e përbashkët për të ndaluar ambiciet bërthamore të Iranit. Presidenti gjerman u tha gazetarëve, “Ne mbështesim shqetësimet e Izraelit për sigurinë”.

Dhe megjithëse Rivlini tha se marrëveshjet e fundit të nënshkruara nga Izraeli dhe fqinjët arabë kishin ngjallur shpresë se do të ishin të moderuarit që do të përcaktonin tonin, ai tha se e kundërta kishte ndodhur në Iran – ku mbështetësit e vijës së ashpër duken qartë edhe një herë – “Komuniteti ndërkombëtar duhet të flasë me vendosmëri dhe të mbajë një qëndrim pa kompromis kundër një Irani bërthamor “. “Ne mbështetemi te miqtë tanë në Evropë.”

Lexo edhe :   Ulet ndjeshëm numri i të infektuarve në Kosovë, 8 viktima nga koronavirusi

Dy krerët e shtetit njihet se kanë një marrëdhënie të mirë pune, me takime të paharrueshme në Jeruzalem, në Aushvic dhe në Berlin. Steinmeier kishte planifikuar të bënte një vizitë shtetërore në Izrael në pranverën e vitit 2020, por pandemia e frenoi këtë plan.

Pas Berlinit, Rivlin do të udhëtojë në Vjenë dhe Paris, ku do të takohet përkatësisht me Alexander Van der Bellen dhe Emmanuel Macron./DW/