E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Presidencialet amerikane/“Shtetet e lëkundura” që do diktojnë fituesin

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Nga: Jackie Fox “RT Eire”

Më shumë se sa zgjedhjet kombëtare, gara presidenciale në Shtetet e Bashkuara, i ngjan shpesh një serie konkursesh që zhvillohen në më pak se një duzinë shtetesh. Kjo pasi si Partitë Republikane edhe Partia Demokratike, mbështeten tek bastionet e tyre tradicionale dhe polarizimi i qëndrueshëm në rreth 80 për qind të shteteve të SHBA-së.

Këto shtete kanë një rekord të fortë të votimit për një parti të caktuar, dhe sondazhet sugjerojnë se tendencat nuk kanë ndryshuar në një mënyrë drastike. Për shembull, Kalifornia ka votuar për kandidatët demokratë për president që nga viti 1992 ndërsa Teksasi ka votuar për kandidatët republikanë që nga 1980.

Prandaj, kandidatët e shohin si të panevojshme që të bëjnë fushatë në një shtet ku ata e kanë thuajse të garantuar se do të fitojnë apo humbasin. Ndërkohë, përpjekjet fokusohen në ato që njihen si shtete të lëkundura, shtetet e “fushës së betejës”, apo “shtete të purpurta”, pra zona që kanë nju besnikëri të paqartë partiake dhe votues jo shumë të bindur.

Si përcaktohen shtetet e lëkundura?

Anketuesi republikan Xhon Mekhenri, thotë se shtetet e lëkundura përcaktohen duke kryer sondazhe, dhe pasur parasysh kufirin e gabimit. “Pra, nëse një shtet ka 600 të anketuar dhe marzhi i gabimit është plus ose minus 4 për qind ne mund të themi:Nëse të dyja palët janë brenda kufijve të gabimit, le të themi 6 për qind… mund të themi që ky është një shtet i lëkundur”- tha ai.

Edhe pse të dhënat mund të ndryshojnë nga java në javë, Mekhendri thotë se me shumë rëndësi është vlerësimi i tendencave historike. “E them sinqerisht, që nëse do të kishte një sondazh që do të thoshte se mbështetja ndaj presidenti Trump në Kaliforni kishte një marzh gabimi prej 5 pikash, kjo nuk do të më bënte të thosha se ky është një shtet i lëkundur. Por do më nxiste të mendoja që është një sondazh i kryer shumë keq”-shprehet ai.

Lexo edhe :   Lufta ndaj korrupsionit, Yuri Kim: Pasuritë e konfiskuara do të rishpërndahen
Lexo edhe :   Biden prezanton emrat kyç të kabinetit, rikthehet ish-sekretari amerikan

Pse janë kaq të rëndësishme shtetet e lëkundura?

Shtetet e lëkundura, janë shumë të rëndësishme për votat e tyre në Kolegjin Zgjedhor. Mos harroni një fakt:Presidenca e SHBA-së nuk përcaktohet nga vota popullore, përkundrazi nga ai që quhet Kolegji Zgjedhor.

Shtetet e lëkundura mund të rrisin ndjeshëm shpresat e një kandidati për të marrë 270 votat e nevojshme në Kolegj për t’u zgjedhur president. Kjo do të thotë se gara për zgjedhjet presidenciale, zhvillohet realisht për një pjesë të vogël të shteteve të lëkundura.

Cilat janë shtetet e lëkundura në zgjedhjet e këtij viti?

Për të vlerësuar se cilat janë shtetet e lëkundura në presidencialet e këtij viti, duhet të kthejmë kokën pas në garën e fundit presidenciale, kur pati një ri-konfigurim të madh të hartës zgjedhore. Në vitin 2016, të gjitha indikacionet tregonin se shtetet zakonisht të lëkundura ishin Florida, Ajoua, Ohajo dhe Karolina e Veriut.

Por kur u shpallën rezultatet, u bë e qartë se ishin anashkaluar shtetet e tjera. Sondazhet sugjeruan se Pensilvania, Uiskonsin dhe Miçigan, që ishin bastione të demokratëve, u kthyen në republikane me një diferencë të vogël.

Në vitin 2016, Donald Trump fitoi me një rezultat të ngushtë në këto shtete, së bashku me shtetet e tjera të lëkundura si Florida, Karolina e Veriut dhe Arizona. Duke fituar këto shtete të lëkundura, bashkë me bastionet tradicionale të republikanëve, zoti Trump fitoi mjaftueshëm vota në Kolegjin Zgjedhor për të fituar zgjedhjet. Hilari Klinton fitoi me një rezultat të ngushtë në Nju Hempshajër, Minesota dhe Nevada. Prandaj, të gjitha këto shtete mund të kihen parasysh në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Burimi i lajmit: https://www.rte.ie/news/world/2020/1017/1172055-us-election-swing-states/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...