E mërkurë, 1 Prill, 2020
5 C
Tirana

Presidenca ‘nuk merr leje’, Meta: Qytetarët të vijnë me flamuj dhe mimoza

Lexo edhe ...

Deri kur do të qëndrojmë në karantinë? Ja si është situata në vend

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka deklaruar se piku i COVID-19 mund të arrihet në mesin e muajit prill. Në një...

Vetëizolimi dha rezultat, ky shtet vendos të heqë masat

Qytetarët në Danimarkë duket se kanë respektuar vetëizolimin, aq sa kryeministrja është shprehur shpresëplotë se së shpejti pritet që të zbuten masat e ndërmarra....

Kur do përfundojë izolimi? Ermali i dedikoi një këngë, reagon Pëllumb Pipero (VIDEO)

Aktori e njëkohësisht moderatori Ermal Mamaqi, i ka dedikuar një këngë mjekut infeksionist Pëllumb Pipero. Ky i fundit, gjatë gjithë kësaj kohe ka ndihmuar...

Shkarkimi i gjyqtarëve të Kasacionit nga Ahmet Zogu, çfarë shkruante media franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Prill 2020  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 9  marsit 1932, në faqen n°2, një shkrim...

Nën moton “Për Republikën; Për Kushtetutën; Për Kombin; Për unitetin e popullit”, presidenti Meta fton të gjithë qytetarët që të bëhen bashkë në protestën e 2 marsit, ndërsa një kërkesë e cila të ngjason me një ultimatum vjen në drejtim të Policisë së Shtetit.

“Punonjësit e Policisë së Shtetit, nuk janë të ftuar të marrin pjesë në këtë manifestim, ndërkohë që Presidenti i Republikës, kërkon nga ana juaj që të merrni masat respektive për garantimin  e rendit dhe sigurisë publike në datën dhe orarin e njoftuar”, shkruan Meta.

Ndryshe nga kërkesat që dërgohen në Policinë e Shtetit, për marrje leje për organizim tubimesh, protestash e manifestime në vend, presidenti Meta nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Meta informon policinë të marrë masat për garantimin e rendit dhe sigurisë publike më 2 mars, në orën 17:00, ku do të zhvillohet ‘besëlidhja’ mes tij dhe popullit shqiptar. Aty pritet që Kreu i Shtetit të firmosë ‘dekretin e parë për çmontimin e grushtit të shtetit’.

Meta bën lëvizjen e radhës, paralajmëron dekretin kundër grushtit të shtetit

Duket se mesazhet e koduara që ka parashtruar më herët Meta, kanë qënë në kuadrin e protestës. Atë që paralajmëroi më parë për nisjen e një lëvizje si ‘pranvera arabe’ më 2 mars, Meta shprehet se do të nis pranvera kuqezi, ndërsa fton qytetarët të mbajnë në duar lule mimoza të freskëta dhe flamuj kombëtarë.

Meta jep mesazhin e koduar me mimoza në duar

“Qytetarët janë ftuar të kenë me vete flamuj kombëtar dhe buqeta me lule mimoze të frekëta që paralajmërojnë ardhjen e pranverës Kuq e Zi për të gjithë shqiptarët e bashkuar kudo janë”, citon ndër të tjera Meta.

Meta shprehet se efektivët nuk janë të ftuar të marrin pjesë në këtë manifestim, as politikanë apo ushtarakë aktiv. “Në këtë organizim do të mbajë fjalën e tij Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dhe personalitete të spikatura publike që dëshirojnë të përcjellin mesazhe, frymëzuar nga motoja e këtij manifestimi, por jo politikan, dhe as ushtarakë aktivë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Deri kur do të qëndrojmë në karantinë? Ja si është situata në vend

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka deklaruar se piku i COVID-19 mund të arrihet në mesin e muajit prill. Në një...

Vetëizolimi dha rezultat, ky shtet vendos të heqë masat

Qytetarët në Danimarkë duket se kanë respektuar vetëizolimin, aq sa kryeministrja është shprehur shpresëplotë se së shpejti pritet që të zbuten masat e ndërmarra....

Kur do përfundojë izolimi? Ermali i dedikoi një këngë, reagon Pëllumb Pipero (VIDEO)

Aktori e njëkohësisht moderatori Ermal Mamaqi, i ka dedikuar një këngë mjekut infeksionist Pëllumb Pipero. Ky i fundit, gjatë gjithë kësaj kohe ka ndihmuar...

Shkarkimi i gjyqtarëve të Kasacionit nga Ahmet Zogu, çfarë shkruante media franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Prill 2020  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 9  marsit 1932, në faqen n°2, një shkrim...

Shqipëri/ Shkon në 67 numri i personave të shëruar nga koronavirusi

Ka shkuar në 67 numri i personave të shëruar nga COVID-19. Lajmin e ka përcjellë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila thotë se...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT