E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

“Prerja e duarve, e nevojshme për sigurinë”, shokon ish-zyrtari taleban

Një nga themeluesit e talebanëve dhe zbatuesi kryesor i interpretimit të ashpër të ligjit islam kur ata sunduan për herë të fundit Afganistanin, ka thënë se lëvizja e vijës së ashpër do të kryejë edhe një herë ekzekutime, edhe pse ndoshta jo në publik. Në një intervistë për Associated Press, Mullah Nooruddin Turabi hodhi poshtë zemërimin për ekzekutimet e talebanëve në të kaluarën, të cilat ndonjëherë ndodhnin para turmave në një stadium, dhe paralajmëroi botën kundër ndërhyrjes në sundimtarët e rinj të Afganistanit.

“Të gjithë na kritikuan për ndëshkimet në stadium, por ne kurrë nuk kemi thënë asgjë për ligjet e tyre dhe dënimet e tyre”, tha Turabi në Kabul. “Askush nuk do të na thotë se cilat duhet të jenë ligjet tona. Ne do të ndjekim islamin, dhe do të bëjmë ligjet tona mbi Kuranin”.

Që kur talebanët pushtuan Kabulin më 15 gusht, dhe morën kontrollin e vendit, afganët dhe bota po shikojnë nëse do të krijojnë sërish sundimin e tyre të ashpër të fundit të viteve 1990. Komentet e Turabi vunë në dukje sesi udhëheqësit e grupit mbeten të ngulitur në një botëkuptim thellësisht konservator, të ashpër, edhe nëse ata po përqafojnë ndryshimet teknologjike, të tilla si video dhe celularë.

Turabi, tani në të 60-at e tij, ishte Ministër i Drejtësisë dhe kreu i të ashtuquajturës Ministri e Përhapjes së Virtytit dhe Parandalimit të Veseve, gjatë sundimit të mëparshëm të talebanëve.

Në atë kohë, bota denoncoi ndëshkimet e talebanëve, të cilat u bënë në stadiumin sportiv të Kabulit ose në bazën e xhamisë së madhe, të ndjekur shpesh nga qindra burra afganë.

Ekzekutimet e vrasësve të dënuar zakonisht bëheshin me një goditje të vetme në kokë, të kryer nga familja e viktimës. Gjykimet dhe dënimet ishin rrallë publike dhe gjyqësori u peshua në favor të klerikëve islamikë, njohuritë e të cilëve për ligjin ishin të kufizuara në urdhrat fetarë.

Turabi tha se këtë herë, gjyqtarët – përfshirë gratë – do të gjykojnë çështjet, por themeli i ligjeve të Afganistanit do të jetë Kurani. Ai tha se të njëjtat ndëshkime do të ‘ringjallen’.

“Prerja e duarve është shumë e nevojshme për sigurinë”, tha ai, duke shtuar se kishte një efekt parandalues. Ai deklaroi se kabineti po studion nëse do të kryejë dënime në publik.

Luftëtarët talebanë kanë ringjallur një dënim që ata zakonisht përdornin në të kaluarën, turpërimin publik të burrave të akuzuar për vjedhje të vogla.

Në të paktën dy raste në Kabul javën e kaluar, burrat e akuzuar për vjedhje të vogla janë vendosur në pjesën e pasme të një kamioni, me duart e lidhura dhe janë parakaluar për t’i poshtëruar. Në një rast, fytyrat e tyre u pikturuan për t’i identifikuar si hajdutë. Në tjetrën, bukën e ndenjur e varnin në qafë ose e fusnin në gojë.

Burimi i lajmit: The Guardian. Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...