E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

“Prapa sulmeve ndaj amerikanëve në Irak fshihet Irani”

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka bërë fajtor Iranin për një seri sulmesh mbi bazat amerikane në Irak. Pompeo përmendi sulmin me raketa të 9 dhjetorit në kampin pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit. Gjatë këtij sulmi u u plagosën pesë ushtarë irakianë, përfshirë dy të cilët humbën jetën nga plagët.

Sulmi tjetër i përmendur nga Pompeo ishte ai i të mërkurës, kur dy raketa Katyusha ranë pranë perimetrit të jashtëm të aeroportit. Nuk u raportuan viktima nga sulmi me raketa i 11 dhjetorit dhe askush nuk e mori përgjegjësinë për asnjërin nga sulmet.

“Do të vazhdojë të punojë paralelisht me partnerët në Irak, përfshirë Forcat e Sigurisë Irakiane, të cilat luajtën një rol kyç në rikthimin e sovranitetit të Irakut nga DEASH-i. Ne gjithashtu duhet të përdorim këtë mundësi për t’ua kujtuar liderëve të Iranit se çdo sulm nga ana e tyre, ose zgjatimet e tyre të cilitdo identitet, që dëmtojnë amerikanët, aleatët tanë, ose interesat tona, do të përballet me përgjigje vendimtare amerikane”, tha Pompeo.

“Ne do të përgjigjemi nëse njerëzit tanë dëmtohen dhe ne vazhdojmë të mbështesim një Irak të pavarur”, tha Ortagus në rrjetin social Tëitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara fillojnë bisedimet për lirimin e pengjeve nga Irani

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...