E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Prag konflikti, pritet tërheqja e Beogradit nga marrëveshjet me Kosovën

Menjëherë pas vendimit të qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit të targave, presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka lajmëruar për një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Mediat në Serbi raportojnë se temë kryesore e mbledhjes do të jenë ngjarjet në Kosovë, sa i takon vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për zbatimin e reciprocitetit për targat.

Gjithashtu jo zyrtarisht, pritet që tërheqja e Beogradit dhe të gjitha marrëveshjet e mëparshme të merren parasysh, sepse pala e Prishtinës praktikisht nuk ka përmbushur asnjë dispozitë apo detyrim sipas Vuçiç.

Gjithashtu raportohet se në seancën parlamentare të ditës së nesërme, do të jetë i ftuar dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe, Milan Mojsiloviç, si dhe krerët e të gjitha njësive speciale të forcave të armatosura.

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të ndërmarrin masa, për t’i ulur tensionet në veri të Kosovës. Thirrja vjen në ditën kur Kosova nisi të zbatojë masa reciprociteti në targat e makinave nga Serbia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...