E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Pozicionet më të mira dhe më të këqija të gjumit

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Një gjumë i mirë mbështet trupin tuaj dhe e ndihmon atë për të ndërtuar një sistem të fortë imunitar. Individët që flenë mirë janë më të vëmendshëm, më kreativë, më të shëndetshëm dhe marrin vendime më të mira.

Fjetja për 6-8 orë është e nevojshme për një trup dhe mendje të shëndetshme, por në bazë të disa pozicioneve, ju mund të flini më mirë ose më keq.

Flini përmbys

Fjetja në stomak konsiderohet pozicioni më i keq i gjumit dhe ekspertët rekomandojnë që gradualisht të zhvendoseni në anë, me ndihmën e jastëkëve. E vetmja gjë e mirë e të fjeturit përmbys është se lehtëson gërhitjen.

Fjetja në këtë pozicion mund të çojë në dhimbje të shpinës. Gjumi përmbys tendos qafën, e mban kokën në një kënd të papërshtatshëm dhe tërheq barkun poshtë. Gjumi me stomak nuk rekomandohet për gratë shtatzëna.

Flini në një anë

Studimet tregojnë se pjesa më e madhe e njerëzve preferojnë të flenë në anë. Mund të marrin “pozicionin e fetusit” ose dhe një kënd më të ngushtë. Gjumi në anën e majtë nuk ka të njëjtin efekt si në anën e djathë. Secili ka përfitimet e veta unike, si dhe efekte anësore.

Ana e djathtë

Gjumi në anën e djathë, lejon që shpina juaj të pushojë në kurbën e saj natyrale, por nëse flini në anën tuaj të djathtë, ju po shtrëngoni të gjithë sistemin kardiovaskular.

Ky pozicion shtrëngon mushkëritë dhe kafazin e brinjëve. Mund të pengojë qarkullimin e gjakut, duke bërë që të lëvizni shpesh gjatë natës. Shmangeni nëse mundeni dhe përpiquni të flini në anën tuaj të majtë.

Ana e majtë

Gjumi në anën e majtë sugjerohet edhe për gratë shtatzëna. Bëni kujdes, pasi nëse përkuleni shumë mund të kufizojë frymëmarrjen e thellë.

Flini me një këmbë më lart

Ndërkohë që flini, këmbët kanë tendecë të lëvizin shpesh. Gjumi me një këmbë lart shkakton një lloj pabarazie në trup dhe është i dëmshëm për legenin, madje mund t’ju japë dhimbje shpine.

Flini me shpinë mbështetur në shtrat

Ky është pozicioni më i mirë për të fjetur. Në këtë pozicion, fytyra juaj qëndron thuajse drejt dhe pjesa e prapme e kokës mbështetet në jastëk.

Në këtë mënyrë, mbroni fytyrën nga rrudhat që vijnë nga “zhytja” e fytyrës në jastëk dhe krijoni një shpërndarje të barabartë të peshës së trupit në shpinë. Ky pozicion nuk është i mirë për njerëzit që gërhasin.

Gryka dhe stomaku tërhiqen nga graviteti, gjë që e vështirëson frymëmarrjen, duke bërë të gërhisni më shumë, shkruan “anabelmagazine.com”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nevoja për një manual kundër Edi Ramës, në raport me Perëndimin

Nga Mero Baze Beteja ndaj Edi Ramës dhe raporteve të tij me Perëndimin, ka nevojë për një fabul të qëndrueshme, e cila nuk duhet të...

Frika nga pandemia, Kyrgios tërhiqet nga “US Open”

Tenisti Nick Kyrgios ka njoftuar tërheqjen e tij nga turneu i “US Open” për këtë vit si pasojë e pandemisë së koronavirusit, në një...

Lirohet veterani i UÇK-së që u ndalua nga Policia e Shqipërisë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez Kastrati, i...

Ekonomia gjermane: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të paparashikueshme sociale...

Qytetarëve në Kosovë u bëhet thirrje që të kenë kujdes ndaj virusit të Nilit Perëndimor

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes ndaj virusit të Nilit, edhe pse në...