E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Poshtërimi i “Klevisëve” nga Lulzim Basha

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Nga: Mero Baze

Klevis Balliu nuk ka marrë thjesht vota kundër. Nëse shikon rezultatin e votimit dhe pjesmarrjen, duket se demokratët në Pogradec, kanë dalë nga shtëpitë vetëm për të poshtëruar atë, me votë përjashtuese.

Në një proces i cili është tërësisht i komanduar, ku Lulzim Basha ul dhe ngre kufirin e votuesve për të mos përjashtuar njerëzit e vet, në Pogradec procesi u la i lirë, dhe rezultati ishte shokues.

E njëjta gjë ndodhi dhe në Korçë, kundër Salianjit dhe Manos, por në fund ata shtuan fiktivisht numrin e votuesve, sipas shtypit local, dhe i shpëtuan rënies nën 20 për qind, ndërkohë që janë kampionë me vota kundër.

Po përse u gjet për t’u poshtëruar Klevis Balliu?

Së pari, Komisioni “Nishani- Ruli” ka sugjeruar përjashtimin e tij nga lista paraprakisht, por Basha nuk ka dashur të përballej me problemin dhe u ka kërkuar ta lërë në garë, dhe ta heqë me dorën e të tjerëve.

Për këtë aryse, edhe ai, edhe Salianji, edhe Tritan Shehu, u lejuan të futen në lista pasi u skualifikuan realisht nga Komisioni.

Që të tre kanë marrë vota rekord kundër, por në Gjirokastër dhe Korçë u luajt me kufirin e votuesve. Në Pogradec ishte e pamundur, pasi mbi dy të tretat e votuesve kishin shkuar aty vetëm për të përjashtuar Balliun, dhe qëndruan në sallë, t’u numërohej vota.

Lulzim Basha me këtë rast ka poshtëruar një deputet të ri, natyrisht të padenjë për deputet, duke ua hedhur si ushqim për qentë, militantëve të zemëruar me të.

Në këtë mënyrë ai ka shmangur presionin për ta bërë deputet me çdo kusht, duke i nxjerr gështenjat me duartë e militantëve.

Pas kësaj, Fahri Balliu ishte ulur dhe kishte shkruar një deklaratë në emër të demokratëve të Unazës së Re, që betoheshin se e duan Klevisin deputet në Tiranë. Dhe e kishte bërë dhe këtë, fakt të kryer.

Lexo edhe :   Kthimi i Kodit Zgjedhor nga Meta, PD: Zgjedhjet e lira, zgjidhje për krizën

Nëse Basha do të tregohet i talentuar, si i pashpirt, mund ta bëjë dhe këtë akt, duke e rifutur në listën e Tiranës dhe duke shkatërruar çdo kriter mbi të cilin mbështeti garën fallco në PD, e cila ka vetëm një qëllim: Të çlirojë Bashën nga presioni i listës, duke ua lënë përgjegjësinë të tjerëve.

Lexo edhe :   Përzgjedhja e kandidatëve në PD, Bardhi: Rama nuk e di çfarë do të thotë votë

Nëse Basha do ta rifusë Balliun në garë, natyrisht që do ta bëjë një figurë edhe më qesharake.

Nëse do sillet normalisht, duke e konsideruar të skualifikuar, nga droja se mos jep dorëheqje Besnik Mustafaj nga Komisioni, pasi është betuar që nuk do lejojë Bashën të bëjë ç’të dojë, atëhere Balliu do të jetë deputet i LSI tek Unaza e Re. Edhe kështu, ai ishte një deputet i përbashkët me LSI-së në Pogradec.

Kjo do jetë faza e fundit e poshtërimit, për dikë që e përdori si “Zhan Val Zhani” në barrikadat një vjeçare të Astirit.

Por përtej mizorisë së Bashës për t’u tallur me Balliun dhe për ta hequr qafe me dorën e të tjerëve, ajo që ka ndodhur në Qarkun e Korçës, ku ai tentoi ta lërë votimin e lirë për të eleminuar Balliun, tregon se ka një revoltë ndaj listës së tij preferenciale dhe njerëzve që identifikohen me të.

Është goditur me vota kundër Balliu, Kapri, Salianji, Mano etj. Tani ky ngushëllimi i Mustafajt, që këta të eleminuarit janë rezervë për poste politike, është një tallje dhe pak më e madhe, pasi u jep shpresë atyre që nuk i do PD, që do t’i dojë pushteti i PD.

Në fakt, këta mund të mos poshtëroheshin në këtë mënyrë, nëse i thërrisje dhe u thoshje nuk je në listë. Do ndjeheshin më mirë. Kështu edhe duke i poshtëruar publikisht, edhe duke i ngushëlluar që do t’u kemi parasysh kur të vijmë në pushtet, thjesht i bën edhe të padëshiruar si deputetë, edhe si zyrtarë të mundshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...