E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Pompeo i bën thirrje BE: Me Kinën duhet të përballemi sëbashku

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian që të kultivojnë një mirëkuptim të përbashkët për Kinën, në mënyrë që të krijojnë një strategji efektive të rezistencës ndaj fuqisë në rritje ekonomike të Pekinit.

Deklaratat, të bëra të enjten në një ngjarje të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall, erdhën ndërsa Pompeo njoftoi synimin e tij për t’u bashkuar me shefin e politikës së jashtme të BE Josep Borrell në Evropë këtë muaj për diskutime në lidhje me Kinën.

Përmes lidhjes në video, Pompeo theksoi natyrën dypalëshe të veprimeve, duke deklaruar se “nuk janë Shtetet e Bashkuara që përballen me Kinën, është bota që përballet me Kinën.”

BE ka shprehur më parë shqetësim për praktikat e tregtisë që pretendon se janë grabitqare nga ana e Kinës dhe vjedhjen e pronës intelektuale, por ka treguar ndrojtje për t’u bashkuar me Uashingtonin në një luftë tregtare.
Në vend të kësaj, blloku është përpjekur të krijojë një rrugë të mesme, duke lehtësuar marrëdhëniet tregtare ndërsa ka hezituar të përshkallëzojë tensionin.

BE, blloku më i madh tregtar në botë, që zhvilloi bisedime me udhëheqjen kineze të hënën, njoftohet se i bëri presion Kinës të përmirësojë përpjekjet e saj të negociatave për një marrëveshje tregtare dhe të shtojë investimet në BE.

Lexo edhe :   “Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e palëve”, Erdogan tërhiqet nga kërcënimet

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se ndërsa bisedimet ishin të rëndësishme në mënyrë simbolike, më shumë duhej të bëhej për të siguruar partneritetin e vazhdueshëm midis Kinës dhe BE-së.

“Ne kemi qëllime, fjalët e vendosura në letër, por kemi nevojë tani për veprat,” tha ajo.

Në fjalën e tij në forumin e Brukselit, Pompeo tha se dialogu BE-Kinë ishte i domosdoshëm jo vetëm për të mbrojtur interesat amerikane, por për të mbrojtur ekonominë e bllokut nga shkeljet nga Kina.

Lexo edhe :   “Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e palëve”, Erdogan tërhiqet nga kërcënimet

Ai gjithashtu tha se shpresonte që bisedat e tij të ardhshme me krerët e BE për këtë çështje do të jenë një “katalizator për veprim”./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...