E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.7 C
Tirana

Poloni/ Rrëzohet në kanal autobusi me ukrainas, 6 të vdekur

Një autobus me dhjetëra ukrainas ka rënë në një kanal në Poloni, duke lënë të vdekur të paktën gjashtë persona dhe duke plagosur 41 të tjerë.

Aksidenti ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Jaroslaw, qytet në juglindje të Polonisë, afër kufirit me Ukrainën.

Autobusi ka pasur targa polake dhe në të kanë qenë 57 qytetarë ukrainas, përfshirë dy shoferë, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Një zëdhënës i shërbimeve lokale të ambulancës mjekësore në Przemysl dha detaje të tjera për ngjarjen e rënd1%.

“Pasagjerët kryesisht flinin kur ndodhi aksidenti, shumica nuk ishin të lidhur me rripa sigurie, kështu që u plagosën rëndë. Ata ishin kryesisht të rinj që shkonin në shtëpi nga puna, ”tha zëdhënësi, duke shtuar se në autobus nuk kishte fëmijë.

Polonia është destinacion i madh për punëtorët ukrainas, të cilët përbëjnë një përqindje të konsiderueshme të fuqisë punëtore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...