E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Politikani kosovar: Pa luftë, nuk merren Presheva, Medvegja dhe Bujanoci

Teksa në ditët e ardhshme pritet të rifillojë dialogu me Serbinë, një deklaratë e fortë vjen nga Kosova. Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri deklaroi se Kosova nuk i merr dot pa luftë pa luftë, Preshevën, Medvegjën e Bujanocin.

Deklaratae Tahirit u bë në emisionin ”Rubrikon”’ në Klan Kosova. Tahiri është shprehur ashpër kundër idesë së shkëmbimit të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë.

Besnik Tahiri: “Shkëmbimi territorial, është gabimi më fundamental që i bëhet kombit shqiptar, dhe këtij shteti. Kjo është Kosova. Kjo punë me negociata nuk bëhet. Kjo bëhet me luftë. Pa luftë, Preshevën, Medvegjën e Bujanocin nuk e merr Kosova. S’ka nevojë me u përgjigj ndaj kërkesave të Serbisë. S’mund t’i marrësh shqiptarët e Preshevës pa luftë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   ''Deklaratë të paqes midis dy vendeve''/ Kurti: Serbia të njohë Kosovën

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...