E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“Politika e praptë krijoi bindjen se COVID-i ishte trill”, Tritan Kalo ‘replikon’ me Et’hem Rukën

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Shifrat e sotme të të infekruave me COVID-19, kanë thyer rekordin. Shifrat në rritje kanë shtuar edhe më tej zërat nga mjekët e klasa politike, se çfarë ka ndikuar në këtë situatë.

Profesori i njohur Et’hem Ruka, ka publikuar disa grafikë, ndërsa i shqetësuar shkruan vetëm: “pa koment”.

“10 QERSHOR 2020: SITUATA E COVID-19 NE VENDIN TONE

Pa koment!”.

Në kundërpërgjigje të statusit të Prof. Dr. Et’hem Ruka, mjeku Tritan Kalo zbulon edhe arsyet e rritjes së numrit të infektimeve, lidhur me mosrespektimin e masave.

Tritan Kalo– Pulitika e praptë krijoj bindjen se Sars-Cov2/Covid-19 ishte një trill…Vetndërgjegjësimi, kujdesi individual e kolektiv, higjena individuale dhe kolektive, mbajtja e maskave ku ka grumbullime e në mjedise kolektive, ajrimi i kujdesshëm i mjediseve, hidrimi dhe ushqimi i shëndershëm, pak nga pak u braktisën dhe ja dy javë pas lehtësimit të masave kufizuese jemi këtu ku nuk DUHEJ të ishim….

Lexo edhe :   Infektohet me koronavirus nënkryetarja e Bashkisë së Shkodrës

Et’hem Ruka- Shume njerez i bien shkurt, duke e konsideruar pandemine si te parendesishme.Nese nuk do te kishte funksionuar karantinimi, sipas burimeve shkencore britanike, Europa do te kishte patur mbi 3 milione vdekje. Doktor Kalo keni mirenjohjen tone. Mos u trishtoni kur ju gjykojne. Keshtu jemi gatuar, ju duartrokasim nga ballkonet e shtepive, pastaj harrojme dhe u masakrojme ne rrjetet sociale! Numri i ulet i vdekjeve ka brenda pa asnje diskutim investimin tuaj profesional dhe perkushtimin e larte njerezor!

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk bindet Gjuzi: Do e shkel përsëri rregulloren /Ruçi: Je i sëmurë

Deputeti Kujtim Gjuzi ka komentuar vendimin e dhënë nga Byroja e Kuvendit për t’u përjashtuar nga seancat parlamentare. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjuzi...

Drafti final për Reformën Zgjedhore/ Murrizi: Nuk do merrni asnjë votë nga opozita

Deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar draftin e reformës zgjedhore të përcjellë në Kuvend si të njëanshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Murrizi tha...

Babai i Boris Johnson ‘kundërshton’ të birin, niset me pushime në Greqi

Babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, ka injoruar rekomandimet e qeverisë dhe është nisur për pushime në Greqi. Qeveria britanike ka rekomanduar qytetarët britanikë që...

Presidencë në kohën e koronavirusit

Gjashtë muaj kohë ka Kancelarja Angela Merkel për të negociuar kompromise në BE. Lufta kundër pasojave të pandemisë COVID-19 ka përparësi. Një gjë është...

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...