E martë, 2 Qershor, 2020
15 C
Tirana

“Policia ka bërë mbjellje dhe transport”, Strazimiri lëshon deklaratën e fortë

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Ish-deputeti i PD, Gent Strazimiri, ka komentuar deklaratën e kryeministrit Rama, që kanabisi të legalizohet në vendin tonë vetëm për receta mjekësore. Në një intervistë për “Fax News”, Strazimiri tha se kanabisi ka qenë legal, dhe me këtë është marrë edhe policia.

Ai më tej jep edhe një deklaratë të fortë, duke thënë se ministra të Brendshëm janë marrë me kultivimin e kanabisit, transportin dhe kanë nxjerrë fitime. Strazimiri kujton rastin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili ishte pjesë e përgjimeve të prokurorisë italiane për bashkëpunime me bandat kriminale për trafikimin e lëndëve narkotike.

Ish-deputeti është shprehur më tej se me këtë pandemi ekonomike që i është shtuar krízës politike, kjo është një shashkë tjetër që kryeministri e hedh për të shpërqëndruar qytetarët.

“Lidhja midis këtij kryeministri e kësaj qeverie dhe ministrave të saj me kanabisin, nuk është aspak gjë e re. Ka 8 vjet që ky vend kanabistan, e cilësojnë të tillë politikanë të rëndësishëm të Europës, e cilësojnë të tillë media jo vetëm në Europë, por edhe në SHBA.

Është një lidhje financiare, aspak ideologjike dhe shpirtërore apo emocionale me kanabisin, është lidhje financiare siç e ka vërtetuar edhe prokuroria italiane përmes përgjimeve, këta financojnë fushatat elektorale.

Lexo edhe :   Kriza ekonomike pas pandemisë/ Basha takim me Dhomën e Tregtisë

Në rastin konkret, me këtë pandemi ekonomike që i është shtuar krízës politike, është një shashkë tjetër që kryeministri e hedh që ne të harxhojmë minuta të vlefshme për të parë problemet reale që ka shoqëria, duke hapur një spirale siç është legalizimi i kanabisit.

Praktikisht, sa i përket kanabisit, ka qenë legale se janë marrë policia me organizimin, mbjelljen deri dhe në transportin edhe ministra të Brendshëm janë marrë me kultivimin e kanabisit, transportin dhe kanë nxjerrë fitime. Kjo është me prova.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ Ristani: Rama bën fasada, s’ka kuptim pa drejtësi të pavarur

Rilindja ka arritur të marrë deputetë, për shkak të këtyre influencave, bandave kríminale të heroinës dhe kokainës”, u shpreh Strazimiri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Kryeministri ende në detyrë, Albin Kurti është shprehur se Kosova ka dy armiq, një të jashtëm dhe një të brendshëm. I ftuar në emisionin “5...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...
WhatsApp KONTAKTO TT