E martë, 3 Gusht, 2021
18.5 C
Tirana

“Po ti mor, të q…r…, që na shan?’, flet zyrtari i PD: Minutat e tmerrit me pistoletë në kokë

Partia Demokratike denoncoi dje kërcënimin me armë që i është bërë zyrtarit të saj, kryetar i grupit të punës për organizimin e PD, Florian Xhuti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur, pasi ai po kthehej i vetëm në aksin rrugor Tepelenë-Memaliaj nga një takim me strukturat e partisë në Tepelenë.

Z.Xhuti tregon për “Gazeta shqiptare” minutat e terrorit me pistoletë me kokë, mospërgjigjja e policisë deri në denoncimin e bërë në komisariatin e Fierit dhe biseda me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha dhe deputetin e qarkut të Gjirokastrës, Tritan Shehu.

Z.Xhuti, PD-ja denoncoi kërcënimin që u është bërë juve nga dy persona, duke ju drejtuar pistoletën në kokë, por çfarë ka ndodhur realisht mesnatën e së enjtes?
Po kthehesha nga një takim me strukturat e PD-së në Tepelenë. Pas mbledhjes po udhëtoja i vetëm me mjetin tim në aksin rrugor Tepelenë-Memaliaj. Ishte ora 10 e natës dhe po kthehesha në shtëpi. Përbri meje ecte një makina që kishte dy persona brenda. Ndaloi para meje dhe njëri prej tyre zbriti nga makina, ndërsa tjetri qëndroi brenda.

I njihnit personat?
Jo, nuk i kisha parë asnjëherë dhe nuk munda t’i identifikoj.

Çfarë ndodhi më pas?
Njëri prej tyre më bëri me shenjë që të hapja rrugën dhe pasi më zunë rrugën, mu afrua dhe më tha të ulja xhamin. Donin të më zbrisnin nga makina. Më pyeti si e ke emrin…? Ia thashë emrin pa menduar se çfarë do të ndodhte më pas dhe kur iu përgjigja më tha: ‘Po ti vjen dhe na shan në shtëpinë tonë’… Pasi këtij momenti ai nxori pistoletën dhe ma vuri në kokë duke më thënë: ‘Mor shkër…’ dhe më kërcënoi që mos të kthehesha më në Tepelenë për të sharë qeverinë. Në këtë moment zbriti edhe personi tjetër dhe u afrua tek unë, por atë çast përballë erdhi një makinë tjetër dhe dritat e ndezura binin direkt mbi personin që po më kërcënonte.

Si mundët të largoheshit?
Në çastin që ra drita mbi personin që mbante pistoletën në dorë te koka ime, unë i shtyva krahun dhe i dhashë gaz makinës duke ikur me shpejtësi.

Arritën të fiksonit targën e makinës?
Nuk fiksova dot targën, pasi makina ishte paralel me mua dhe në momentin qe ika, nuk mendoja për asgjë tjetër veçse kam ecur me shumë shpejtësi. Mbaj mend që ai që më vuri pistoletën tek koka ishte rreth 35 vjeç, një trup i mbushur dhe dukej andej nga zona.

Kur e lajmëruat policinë?
I kam rënë telefonit të policisë sapo jam larguar prej tyre, por askush nuk më përgjigjej. I kam rënë sërish dhe herë dilte sikur nuk kishte valë, herë dukej sikur nuk duan të përgjigjen. Gjatë rrugës nuk kam parë asnjë patrullë policie derisa kam mbërritur në qytetin e Fierit. Vetëm aty kam mundur të shkoj në rajonin e policisë ku dhe bëra denoncimin.

Lexo edhe :   Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Si reaguan policët ndaj jush?
U tregova të gjithë situatën dhe që nuk kisha mundur të lidhesha me policinë, edhe që nuk kisha parë asnjë patrullë policie gjatë rrugës. Njëri prej policëve më tha se atë zonën nuk e patrullojnë, ndërkohë që më këshilloi që të mos udhëtojë i pashoqëruar pas orës 10 të natës, pasi pas kësaj ore nuk ka shërbim policor. Madje më thanë se ku të kemi parë…? U tregova që jam zyrtar i PD-së. Pas denoncimit, udhëtova derisa mbërrita në shtëpi. Familja u trondit shumë…

Lexo edhe :   A do ta përjashtojë PD Berishën nga Parlamenti i ri?

Po kreun e PD-së, Lulzim Basha kur e njoftuar dhe si reagoi?
Z.Basha e kam njoftuar të nesërmen në mëngjes, ndërkohë që pasdite kishim mbledhjen e Këshillit Kombëtar të PD-së. Kur i tregova, z.Basha mbeti i çuditur, u alarmua, më tha kjo që të ka ndodhur është shumë e rëndë. Po ashtu kam telefonuar atë natë edhe deputetin e qarkut të Gjirokastrës, z.Tritan Shehu, por nuk kam mundur të lidhem me të dhe kur e mori vesh mbeti i shtangur se si mund të isha kërcënuar me pistoletë tek koka.

Sipas jush për cilat arsye jeni kërcënuar?
Gjatë takimeve që kam zhvilluar me qytetarët në qarkun e Gjirokastrës, unë kam shprehur qëndrimin politik të PD-së. Ndaj mendoj se janë dy arsye, së pari kam thënë se kryeministri Rama është përgjegjës për situatën e rënduar ekonomike dhe sociale si dhe rritjen e kriminalitetit në vend dhe së dyti, kam përcjellë qëndrimin e partisë lidhur me çështjen “Tahiri”. Kam thënë se duhet t’i hiqet imuniteti dhe se Rama e mbron atë. Këtë e kam thënë edhe tani edhe para dy muajsh, para protestës së 27 janarit, kur kam zhvilluar takime. Mesa duket, është bërë sensitive, pasi Tahiri vjen nga ajo zonë. Takimet ishin me shumë njerëz. Jam shprehur publikisht, edhe në kafe.

Po më parë jeni kërcënuar?
Jo, asnjëherë nuk kam pasur asnjë kërcënim. Edhe më parë kam udhëtuar vetëm natën dhe ditën e nuk kam pasur asnjë shqetësim.

Do vazhdoni të shkoni sërish për takime në atë zonë pavarësisht kërcënimit?
Nuk më trembin dot. Jetën time e kam lidhur me këtë punë dhe i njoh vështirësitë. Nuk do e lëmë përgjysmë këtë punë, pavarësisht kërcënimeve. GSH.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

Demian Smith do të jetë zv/ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Lajmin e ka përcjellë Ambasada, ku zbulon ndër të tjera...

Shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Cov*d-19

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë lajmin e shumëpritur, se shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Covid-19. Këtë ai e ka konkretizuar përmes fakteve,...

Ti thua se Berisha është problem? Jo, nuk është!

Nga: Frrok Çupi Se si te vjen, thuajse si poshtërim, të merresh tani me Sali Berishën. Ai shkoi, ça të bësh më! Do të thuash...

U tha se ndërroi jetë, 40-vjeçarja është jashtë rrezikut bashkë me të birin

Gjatë ditës së sotme, qarkulloi një lajm i pavërtetë mbi vdekjen e gruas 40-vjeçare, ku pretendohej se nuk ia doli dot mbanë pas shpërthimit...

“Përvëlohet” Greqia/ “Shteti në këmbë”, autoritetet në alarm për energjinë  

Në Greqi, temperaturat kanë tejkaluar 55 gradë celsius. Ndodhur në këto kushte, qytetarët po kosnumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët, e për të...