E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

“Po punojmë me ju që të bëheni shtete anëtare të BE-së”, Varhelyi: Institucionet të punojnë me njëra-tjetrën

Komisionieri Evropian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë në BE, Oliver Varhelyi, mbajti një fjalë përshëndetëse në Kuvendin e Shqipërisë, duke vlerësuar punën me reformat në Drejtësi dhe atë Zgjedhore. Ai apeloi ndaj të gjithë institucioneve, që të punojnë me njëra-tjetrën, pasi kontributi i tyre është vendimtar.

“Të gjitha institucionet duhet të punojnë me njëra-tjetrën, për të bërë të mundur që Shqipëria të vijojë të ecë përpara.

Jemi në një moment kyç, kur Shqipëria gjendet më pranë se kurrë BE-së dhe kontributi i të gjithëve është vendimtar.

Ne jemi me ju, po punojmë me ju që të bëheni shtete anëtare të BE-së dhe të integruara në jetën tonë.

Ballkani Perëndimor ka qenë përparësi për Komisionin, dhe që nga dita e parë kemi qenë të angazhuar për të mbajtur premtimet për Ballkanin.

Jemi të bindur se e ardhmja e rajonit është në BE. Shqipëria i ka ndjekur me vendosmëri përpjekjet për reforma, vendi ka bërë përparim vendimtar dhe është pranë përmbushjes së kushteve.

Përgëzoj institucionet e Vetting-ut. Kemi parë edhe një numër operacionesh të suksesshme ndërkombëtare. Inkurajoj palët që të mbajnë fokusin në reformat e domosdoshme”, shtoi Varhelyi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...