E enjte, 17 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Po prisnin ditën e ekzekutimit, 8 të burgosur humbin jetën nga koronavirusi

Tetë të burgosur të dënuar me vdekje, kanë humbur jetën nga koronavirusi në SHBA.

Ngjarja është regjistruar në burgun “San Quentin” në Shtetet e Bashkuara. Tetë të dënuarit ishin në mesin e 15 viktimave që COVID-19 shënoi në këtë burg.

Viktima e parë u raportua në mes të muajit qershor, kur Richard E. Stitely, i cili qëndronte pas hekurave prej 30 vitesh, rezultoi se ai ishte i infektuar. Ai ishte dënuar me vdekje për përdhunimin dhe vrasjen e një 27-vjeçareje, në vitin 1990.

Viktima e fundit është 67-vjeçari, John Beames, i cili ishte i dënuar me vdekje pasi në vitin 1994 kishte vrarë një foshnje 15-muajshe.

Gjashtë të burgosurit e tjerë vdiqën mes 3 dhe 20 korrikut. Ata ishin të gjithë të dënuar për vrasje, përdhunime dhe vepra të tjera të rënda penale.

Deri tani janë të konfirmuar si të infektuar me koronavirus më shumë se 2/3-at e të burgosurve, plot 2018 raste.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...