E diel, 13 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

“Plotësuam kërkesat e opozitës”, flet Gjiknuri pas mbledhjes së Këshillit Politik

Ka përfunduar mbledhja e radhës e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore.

Në një prononcim për mediat, bashkëkryetari i tryezës së Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri, tha se është gjetur dakordësi për kërkesat e opozitës. Ai shtoi se puna për amendimet e Kodit Zgjedhor ka përfunduar.

“Plotësuam kërkesat e opozitës, për ato garanci që kanë ekzistuar te ligji aktual, pavarësisht se disa nga standardet e ODHIR kërkonin ndryshime. Për ne është më e rëndësishme që ligji zgjedhor të reflektojë shqetësimet, frikërat apo edhe të kaluarën e afërt të opozitës në mënyrë që të hyjmë në zgjedhje me një ligj të gjithë pranuar.

Mbrojtja e të dhënave vlen njësoj si për shtetasit që jetojnë këtu edhe për ata jashtë vendit. Duke bërë një regjistër me integritet ne kemi mundësi të kemi integritet të kësaj vote. Më pas procedurat mund t’i bëjë shumë mirë KQZ. Marrëveshjen e kemi arritur dhe të gjitha këto kanë vlerë për zgjedhjet e ardhshme”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...