E hënë, 1 Mars, 2021
17 C
Tirana

Plas skandali/Bëhen publike të dhënat personale të 267 milionë përdoruesve

Përdoruesit e rrjeteve sociale janë shqetësuar për shkak të skandalit me privatësinë. Bëhet fjalë për rrjetin social“Facebook”, ku është vënë në qëndër të kritikave, kjo për shkak të një skandali me të dhënat private të miliona përdoruesve.

267 milionë përdorues i kanë patur të dhënat e tyre publike për dy javë, ç’ka do të thotë se ato mund të shiheshin apo të shkarkoheshin lehtësisht. Kjo për arsye se dosja me informacione nuk kishte fjalëkalim, ç’ka ka bërë që një shoqëri sigurie të bjerë në kontakt me të dhe të zbulojë skandalin e “Facebook”.

Shoqëria e sigurisë ka konfirmuar se ka gjetur online një database me të dhënat personale të 267 milionë përdoruesve. Sipas informacioneve, ajo ka qëndruar online nga data 4 deri ditën e djeshme. Dosja përmbante të dhëna të tilla personale si identiteti i përdoruesit dhe numri i telefonit. Në arkiv përmbaheshin informacione për identitetin e përdoruesve, emër dhe numër telefoni.

Lidhur me shqetësimin e përdoruesve, një reagim është përcjellë nga vetë “Facebook”. Në njoftim thuhet se gjithçka ka ndodhur në përpjekje për të rritur edhe më shumë sigurinë e përdoruesve të rrjetit social.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sfidat e mëdha që ka përpara qeveria e Albin Kurtit

Nga: Bruna Celic “Center for European Policy Analysis” Që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008, ajo ka mbajtur 6 palë...

Tenderi i ushqimeve, SPAK merr të pandehur 3 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit (SPAK) ka marrë të pandehur tre anëtarë të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave pranë Ministrisë së Mbrojtjes,...

Trump le të hapur mundësinë e rikandidimit në 2024-ën

Ish-Presidenti i SHBA Donald Trump u shfaq të dielën si republikani dominues i vendit, me përpjekjen që partia të fitojë përsëri kontrollin e Kongresit...

Ministrja Xhaçka zbulon detaje nga vizita me kryeministrin Rama në Bruksel

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka zbuluar disa detaje nga vizita në Bruksel së bashku me kryeministrin Edi Rama. Në një intervistë për...

Kryeministri si shef pavijoni

Nga: Agron Gjekmarkaj Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen. Në stadiumin...