E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Plas keq sherri në Kuvend, shkak reduktimi i kohës së diskutimit

Seanca plenare sot ka nisur me debate të forta, mes deputetëve të opozitës dhe mazhorancës. Përfaqësuesit demokratë kanë kërkuar ndërprerjen e seancës së Kuvendit, pasi pretendojnë se iu është hequr e drejta e fjalës.

Ata thanë se çdo deputeti i takon 10 minuta për diskutim. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, kërkoi sqarime për këtë situatë. “Na argumentoni pse keni hequr të drejtën e fjalës për opozitën? Çdo deputeti i takon 10 minuta”.

Nga ana tjetër, kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, iu rikujtoi deputetëve opozitarë që vendi është në një situatë pandemie. E për rrjedhojë, do të ketë seanca me kohë të shkurtuar.

Ai kërkoi nga të gjithë deputetët që të vaksionohen, dhe të mos abuzojnë me rregulloren e Kuvendit. “Jemi në gjendje pandemie, nuk ka Parlament në Europë që nuk i zhvillon seancat me kohë të shkurtuar. Do të reduktohet koha që flasin deputetët, deri sa të vaksinohen të gjithë. Mos abuzoni, duke iu referuar rregullores. Kompetenca është e Konferencës së Kryetares. Kjo seancë do të zhvillohet sipas këtij vendimi”, tha Balla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...