Aktualitet

“Plantacion droge si në Kolumbi”, shkatërrohet në Spanjë rrjeti i fuqishëm shqiptar


               Publikuar në : 15:32 - 23/10/19 Enno

Policia spanjolle ka goditur një grup të organizuar kultivuesish dhe trafikantësh të lëndëve narkotike.

Sipas mediave vendas, në pranga kanë rënë 4 shqiptarë të cilët kishin ngritur 3 plantacione me kanabis në Parkun Kombëtar të Sierra de Cuencas. Pas inspektimit, oficerët e sektorit të anti-drogës kanë sekuestruar 2 ton kanabis, me një vlerë që përllogaritet deri në 11.3 milionë €.

Mësohet se grupi kishte ngritur 5 plantacione të vogla me sipërfaqe 15 m2 ku kishin përgatitur kushtet e ngrohjes dhe ndriçimit të kanabisit. Ndërsa sipërfaqja e 3 plantacioneve (1 hektar) shërbente për rritjen e mëtejshme të drogës nëpërmjet një sistemi të sofistikuar ujitjeje.

Hetuesit spanjollë deklaruan se ky plantacion droge i ngjan më tepër një plantacioni të ngritur në Kolumbi.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT