E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“Plantacion droge si në Kolumbi”, shkatërrohet në Spanjë rrjeti i fuqishëm shqiptar

Më të lexuarat

Policia spanjolle ka goditur një grup të organizuar kultivuesish dhe trafikantësh të lëndëve narkotike.

Sipas mediave vendas, në pranga kanë rënë 4 shqiptarë të cilët kishin ngritur 3 plantacione me kanabis në Parkun Kombëtar të Sierra de Cuencas. Pas inspektimit, oficerët e sektorit të anti-drogës kanë sekuestruar 2 ton kanabis, me një vlerë që përllogaritet deri në 11.3 milionë €.

Mësohet se grupi kishte ngritur 5 plantacione të vogla me sipërfaqe 15 m2 ku kishin përgatitur kushtet e ngrohjes dhe ndriçimit të kanabisit. Ndërsa sipërfaqja e 3 plantacioneve (1 hektar) shërbente për rritjen e mëtejshme të drogës nëpërmjet një sistemi të sofistikuar ujitjeje.

Hetuesit spanjollë deklaruan se ky plantacion droge i ngjan më tepër një plantacioni të ngritur në Kolumbi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu publikon foton e pacientit me tuba në hundë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, çdo ditë paralajmëron në shenjë këmbane alarmi se koronavirusi është i rrezikshëm, ndaj duhet kujdes. Ajo ka sinjalizuar qytetarët duke...

Qeveria e Kosovës bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në publik

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot që të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët në ambiente publike. Gjatë seancës së sotme,...

Rëndohet situata në Kosovë, zbardhet vendimi emergjent nga qeveria

Situata në Kosovë është mjaft e rënduar me të infektuarit. Në kuadër të luftimit të COVID-19, qeveria e Kosovës ka bërë publike masat e...

Vendimi i CAS për Manchester City, Presidenti i ‘La Liga’ shprehet kundra tij

Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, është shprehur i befasuar nga vendimi i marrë së fundmi nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Kjo e fundit...