E martë, 29 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Pica shndërrohet në makth, i vijnë porosi të pa kërkuara në çdo orë, prej 9 vitesh

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Marrëdhënie me dhunë me të rritura, kapet 35-vjeçari i shpallur në kërkim (VIDEO)

Një person i shpallur në kërkim është kapur nga ana e policisë, pasi akuzohej për “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura”. Nga forca...

Zakonisht, ne të gjithë mezi presim që të na njoftojnë se pica që kemi porositur ndodhet prapa derës sonë, e ngrohtë dhe gati për t’u ngrënë, vetëm a në shoqëri.

Por për një 65-vjeçar belg që jeton në afërsi të Antwerpit, në Turnhout, sa herë që bie zilja dhe aroma karakteristike e picës depërton në shtëpinë e tij, është sikur një makth të përsëritej me sy të hapur.

E pabesueshme, por është pikërisht gjendja që prej 9 vitesh radhazi po përjeton Jean Van Landeghem.

“Nuk fle dot më. Filloj e dridhem kur dëgjoj zhurmën e një motori të picave rrugës, mendoj se është për mua, dhe shpesh here ashtu është”, thotë Van Langhedem.

Ajo që nisi si një diçka thjesht e çuditshme, që ai gjykoi si një gabim emrash ose thjesht një shaka miqsh, e ka shtrënguar belgun të denoncojë faktin në polici disa herë, por për dëshpërimin e tij, pa asnjë rezultat.

Picat e porositura nga një anonim i vijnë në çfarëdolloj momenti të ditës dhe të natës, edhe në 2 të mëngjesit. Dhe disa herë nuk bëhet fjalë për një picë, ose një porosi të vetme.

“Në janarin e vitit të kaluar, më erdhën 10 porosi të ndryshme, ku njeri prej tyre kishte 14 pica me vete”, thotë ai për mediat vendase.

Një element tjetër i rëndësishëm, ka të bëjë me faktin që Van Langhedem nuk është ‘viktima’ e vetme në këtë ngjarje të pazakontë.

Një shoqja e tij ‘persekutohet’ në të njëjtën mënyrë, prej 9 vitesh, madje disa herë porositë janë të sinkronizuara. Një person që i njeh të dy ka vendosur t’i shkatërrojë jetën, me anë të një pice. /A2

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

U vra nga RENEA/Gruaja e 71-vjeçarit bën kthesën e papritur të ngjarjes: S’e kam denoncuar për dhunë, ja kush janë shkaktarët e vërtetë

Lidhur me ekzekutimin e71-vjeçarit nga RENEA në Elbasan, ngjarja ka marrë një tjetër rrjedhë pas dëshmisë së bashkëshortes së të ndjerit Lefter Zhidru. Floresha...

Manastirliu i përgjigjet Bashës: Testimet do të rriten! Bonusi deri në ditën e fundit të pandemisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka reaguar pas deklaratave të liderit të opozitës, Lulzim Basha, lidhur me testimin masiv të popullsisë dhe rritjen e...

Pandemia/ Holanda rikthen kufizimet që do zgjasin deri në tre javë

Një valë e dytë e koronavirusit, ka bërë që autoritetet në Holandë të rikthejnë kufizimet.  Ritja e numrit të të infektuarve, ka bërë që...

“Le të bojkotojnë”/ Rama: Qeveria nuk ka detyrime ndaj futbollit profesionist

Kryeministri Edi Rama ka komentuar situatën kaotike të krijuar në sport, ku klubet e futbollit kanë bojkotuar kampionatin duke kërkuar plotësimin e 4 kushteve. Në...