E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Pezullohet dialogu ekonomik/ Kina bllokon marrëdhëniet me Australinë

Kina për një kohë të pacaktuar pezulloi të enjten çdo veprimtari nën një Dialog Strategjik Ekonomik Kinë-Australi, pengesa e fundit për marrëdhëniet e tensionuara midis dy vendeve.

Australia ka refuzuar të nënshkruajë marrëveshje mbi pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë në nismën kryesore të politikës së jashtme të Kinës, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

“Kohët e fundit, disa zyrtarë të Qeverisë Australiane të Komonuelthit filluan një seri masash për të prishur shkëmbimet normale dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe Australisë nga mendësia e Luftës së Ftohtë dhe diskriminimi ideologjik,” -tha Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës i Kinës (NDRC) i Kinës në një deklaratë të shkurtër mbi vendimi.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Kinës, Wang Wenbin, tha në një konferencë ditore se pezullimi ishte një përgjigje “e domosdoshme dhe legjitime” ndaj Australisë “abuzuar” me konceptin e sigurisë kombëtare për të bërë presion në bashkëpunimin me Kinën.

“Australia duhet të mbajë përgjegjësi të plotë. Ne mbetemi të hapur për mbajtjen e dialogut dhe angazhimin në nivelin ministror,”– tha ai në një deklaratë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...